Mladík zničil brněnský orloj: Jen na internetu

Autor: Gabriela Peringerová - 
15. listopadu 2011
21:32

Orloj na náměstí Svobody v Brně se roztříští a poroučí se k zemi. Mladík, který po něm hodil výbušninu, přeskakuje rozbité kusy černé žuly, sbírá kuličku a s utíká pryč. Video s názvem Exploze Brněnského orloje, umístěné na internetu, baví Brňany. Policie ale zjišťuje, zda nejde o trestný čin šíření poplašné zprávy.

Zbořit hodiny za 12 milionů korun, snaha aby vše vypadalo co nejvíc reálně a zároveň bylo jasné, že nejde o šířeni poplasné zprávy, to vše měl autor videa v plánu. „Orloj je kontroverzní objekt v Brně. Lidem se líbí i nelíbí. Vybral jsem si ho pro zničení záměrně, aby video upoutalo pozornost,“ říká Jan Minol. Vysvětlil, že natočil promo video k nově chystanému webu, kde mají uživatelé plnit nejrůznější úkoly, za které budou dostávat body.

Policisté z Brna-střed, kteří by měli na orloj dohlížet, ještě video neviděli. „Zatím nám nikdo podnět k vyšetřování nedal. Pokud právníci a vyšetřovatelé věc vyhodnotí, že je poškozen veřejný zájem nebo došlo k obecnému ohrožení, budeme se snímkem zabývat,“ upozornil mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Zničení časostroje s černým lesklým povrchem ve tvaru projektilu považuje za zdařilou propagaci Brna ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková. „Je dobře, že stroj vzbuzuje emoce a přitahuje pozornost do centra Brna. Video vypadá dobře a věrohodně, autor udělal Brnu dobrou reklamu,“ tvrdí Kačírková.

Získat lehce skleněnku, která každý den v 11 hodin vypadává z orloje, mohou nyní lidé i jinak, než rozbitím hodin. „Během adventu budou kuličky z orloje padat každou hodinu,“ připomněla Kačírková.

Na natočení snímku Jan Minol pracoval asi 400 hodin. "Šlo o kombinaci živého videa, 3D animace a techniky, která se používá ve filmech," dodal Minol.

tryskomys ( 16. listopadu 2011 13:16 )

My si ho nevybrali, nás se nikdo neptal! A je fakt, že hyzdí! A jak byl drahej...!!! FUJ.

vejkyt ( 16. listopadu 2011 12:49 )

cur.aka

vejkyt ( 16. listopadu 2011 12:47 )

ještě že nejsem Brňák bych se musel stydět mít na námku obřího ***.a

manolla1 ( 16. listopadu 2011 07:49 )

To, co na náměstí Svobody stojí, směřuje na patřičná místa, ne všichni brňnáci jsou to, co jste napsal !

manolla1 ( 16. listopadu 2011 07:46 )

Nic příšernějšího - hnusnýho, už na náměstí Svobody, snad stát ani nemůže! Mít prsten Arabely, otočím jím a zmizí nejen "ORLOJ", ale i ta příšerná skleněná budova za ním...! Dnešní páni"radní,aj." mají vkus z pr-dele!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud