Zakázanou galerii pod Letnou vzkřísili oběšenci

Autor: šim - 
15. 11. 2011
18:01

Sedm oběšenců z dílny perzekvované ruské umělecké skupiny Voina visí od minulého týdne na zdi pod pražskou Letnou, kde byla po třech letech zákazu znovu otevřena galerie Artwall.

Výklenky v podpěrné zdi pod Letnou už opět vyplnily velkoformátové umělecké artefakty. S výměnou pražského magistrátu dostala po třech letech zákazu galerie opět zelenou. Pod záštitou primátora tu byla první týden v listopadu zahájena výstava ruské umělecké skupiny Voina.

Projekt Voina Wanted byl pro Artwall vytvořen na míru a nese v sobě podporu dvěma členům Voiny, kteří jsou v současné době stíháni za napadení a urážku veřejného činitele. Hesla jako Nebyl jsem špión, Netýral jsem zvířata nebo Neurazil jsem hlavu státu, která jsou pod fotkami oběšenců, odkazují na šikanu a perzekuci ze strany ruských mocnářů.

„V současné době, kdy v české společnosti vzrůstá vliv nesnášenlivosti vůči etnickým a jiným menšinám je projekt Voina Wanted bezesporu velmi aktuální,“ stojí v průvodních materiálech k výstavě Artwallu.

Oběšenci mezi regály

Snímky vznikly v roce 2008, kdy Voina nainstalovala figuríny pěti oběšenců do moskevského nákupního centra. Figurínami homosexuála, cizince a transsexuála upozornili na diskriminaci menšin. Touto performancí současně poslali pozdrav moskevskému primátorovi, který opakovaně zakazoval pochody gayů a leseb městem.

Aktuální spojení Voiny s Artwallem navíc naráží na svobodu uměleckého projevu, která by se mohla zdát na začátku 21. století přirozená. Omyl. Ruská skupina, která se příčí ruské vrchnosti, je toho důkazem. Její provokativní akce, které reflektují a kritizují současný stav ruské společnosti jsou tvrdě potlačovány.

Magistrát neustál provokaci

A podobný osud stihl před třemi lety i Artwall. Vedení pražského magistrátu nevydýchalo provokaci s názvem Kolektivní identita skupiny Guma Guar, která na stěnu pod Letnou vyvěsila fotografie tuzemských zločinců. Akce byla parodií kampaně magistrátu na podporu pořádání olympiády v Praze. Propůjčení zdi galerii bylo následně pozastaveno.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa