Pražská galerie Dvorak Sec Contemporary se dlouho rozhodovala, jestli Týcovi pro jeho expozici dá prostor. Nakonec se rozhodli, že výstavu uskuteční.

"To, co udělal, je poctivá a bolestná umělecká zpověď o době, ve které žijeme. Smrt byla vyloučena z dobré společnosti, jako bychom se za ni styděli, jako by byla něco nepatřičného," zní oficiální vyjádření galerie k umělci.

Vystavené obrazy jsou neprodejné a galerie umělci navrhla, aby byl popel zesnulých po skončení výstavy s veškerou pietou rozprášen na důstojném místě.

"Když Vám v šesti letech zemře matka, vy ji vnímáte jako dvoukilovou plechovou urnu a zbytek života její podobu znáte jen z fotografie, tak jako dítě věříte, že existuje způsob, jak ji z té plechovky osvobodíte... a nejen ji," okomentoval expozici sám autor.

Týc je veřejnosti znám jako spoluautor atomového výbuchu na druhém kanálu České televize či upravených semaforů v metropoli. Za projekt Semafory (2007), ve kterém na 50 semaforech pro chodce po celé Praze nahradil čočky se statickými panáčky za panáčky v akci - sedícího, ukřižovaného, čurajícího, odpočívajícího či s flaškou, získal cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema. V České republice byl Týc naopak za projekt odsouzen k trestu odnětí svobody ve výši jednoho měsíce a momentálně čeká na rozhodnutí k nástupu trestu do vězení.

Fotogalerie
2 fotografie