Mladíkovi (21) dali krev nakaženou HIV. První případ na Slovensku!

Mladý muž z Košic ležel po úrazu v této nemocnici. Zde se nakazil virem HIV, Jitka Mačálová (vpravo), která šéfuje místní transfúzní stancii, jakékoliv pochybení nemocnice odmítá
Mladý muž z Košic ležel po úrazu v této nemocnici. Zde se nakazil virem HIV, Jitka Mačálová (vpravo), která šéfuje místní transfúzní stancii, jakékoliv pochybení nemocnice odmítá  (Autor: cas.sk)
Autor: bali, Čas.sk - 
2. října 2011
12:54

V roce 2007 se slovenský občan Filip nešťastně poranil a musel na operaci. Rok po operaci u něho byla zjištěna nákaza virem HIV. Vyšetřování případ potvrdilo, že na vině byla krevní transfúze. Filipovi zničila život.

Slovensko má pravděpodobně první potvrzený HIV pozitivní případ, kde se pacient nakazil z krevní transfúze. Obětí je teprve sedmnáctiletý mladík z Košic. TV Markíza informovala, že má k dispozici výsledky testů, které jednoznačně prokazují, že byl chlapec nakažený přímo z transfúze, během operace.

Televize uvedla, že v roce 2007, tehdy 17 letý Filip absolvoval po úrazu sérii operací, během nichž mu byla několikrát podána krevní transfúze. Tenkrát mu lékaři zachránili život, ale o pár měsíců déle u něho diagnostikovali vir HIV.

Matka i chlapec jednoznačně vylučují všechny známé cesty přenosu HIV a jsou přesvědčeni, že vir se přenesl během operace z transfúze.

Rodina zažívala po celé období vyšetřování velmi těžké období: „Rádi by jsme se dozvěděli pravdu. Spadl by mi kámen ze srdce,“ řekla tehdy zničená matka. „Filip se po rom všem uzavřel do sebe. Ztratila jsem část svého syna, protože ani mě nedovolí nahlédnout do své duše,“ dodala. Mladý muž se zhroutil a pokusil se dokonce o sebevraždu.

Celý případ přešetřil Úřad pro dohled nad zdravotní péčí a pochybení lékařů neprokázal. Prověřili všechny transfúzní stanice a dárce, kteří Filipovi krev darovali. Tam se podezření potvrdilo, ve výsledcích se totiž píše, že vzorky příjemců a dárců ukazují vysoký stupeň příbuznosti. Jenomže virus neustále mutuje, to znamená, že stoprocentní shoda neexistuje. Nemocnice se brání, že jejich postup byl standardní.

karel.fodor ( 3. října 2011 11:59 )

kolik asi chtely za pobyt

honza1965 ( 2. října 2011 21:29 )

A ty to považuješ za dostečné ospravedlnění toho, že může kdokoliv být při transfuzi nakažen HIV? Stačilo by ti toto "ospravedlnění" i v případě, že by jsi byl při transfuzi nakažen ty, nebo tvoje dítě? Nebylo by logičtější a správnější hledat řešení, jak tomu předcházet, než se zaštiťovat zastaralými nedostatečnými standardy?

lululemon ( 2. října 2011 21:12 )

preboha, veď inkubačná doba može byť až 6 mesiacov, to znamená, že pri teste na HIV je krv darcu negatívna. nedá sa to zistiť, a mnohokrát ani darca nevie, že je nakazený

e.44 ( 2. října 2011 20:41 )

No a o tom to právě je. Lidí s HIV příbývá, a to i mezi dárci. A standardy podle kterých se prověřují dárci a darovaná krev už nejsou dostatečné.

e.44 ( 2. října 2011 13:50 )

"Nemocnice se brání, že jejich postup byl standardní." Standardní ovšem neni synonymum pro správný. Lékařství neni jediný obor, kde se už bohužel dost dlouho zaštiťují zastaralými a nevyhovujícími standardy.

Zobrazit celou diskusi