Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Poprvé v historii vidíme Slunce z obou stran naráz!

Autor: Jan Jedlička, INT, evakk - 
8. února 2011
06:12

Svět vědy a techniky slaví důležitý milník. Poprvé v historii lidstva si díky projektu STEREO můžete prohlédnout snímky Slunce ze všech stran. Projekt americké NASA přinesl po 4 letech čekání první požadované výsledky. Duo sond točí naši hvězdu současně z obou stran a nyní dorazily konečně na místo, kdy ve vesmíru stojí „naproti sobě“. Informace ze STEREa se budou používat hlavně pro předpovídání slunečních erupcí.

Družice ze Země odstartovaly v říjnu 2006 každá jiným směrem – jedna po oběžné dráze naší modré planety, druhá v protisměru. Čím více se od sebe sondy vzdalovaly, tím širší pohled na Slunce se dostával vědcům v NASA. A konečně v únoru roku 2011 svírají „dvojčata“ úhel 180° a tím pádem lze sestrojit plnohodnotný 3D model Slunce.

Celkový obraz hvězdy doplňují i další družice, které na Slunce hledí z perspektivy Země. Plnohodnotný obraz Slunce bude NASA dostávat ještě minimálně dalších 8 let. Sondy se budou pohybovat z našeho pohledu za Sluncem a pomalu se opět blížit k sobě, až se minou.

Video Projekt STEREO umožnil lidem vidět Slunce ze všech stran - NASA

Vesmírné počasí dokáže způsobit pořádnou paseku

Sledování Slunce je důležité kvůli předpovědi vesmírného počasí. Čas od času dochází k erupcím, které k Zemi pošlou obrovskou masu energie. Ta dokáže negativně ovlivnit technologie na modré planetě. Erupce může zasáhnout komunikační zařízení, navigační systém a jiná elektronická zařízení. Vysoké riziko pro kosmonauty představuje také vzniklá radiace. K erupcím dochází často v okolí slunečních skvrn a proto je nutné je sledovat.

pitkin01 ( 11. února 2011 09:09 )

už aby vylezlo,ta zima je hnus

olesja ( 8. února 2011 11:12 )

A co jsme zjistili??? Zjistili jsme že -- Není placka, ale je kulaté!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud