Za krádež v Osvětimi 34 měsíců natvrdo

Tento nápis nechal ukrást Anders Högström
Autor: ČTK, jos - 
30. prosince 2010
16:54

Švéd Anders Högström, který zorganizoval krádež nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z brány koncentračního tábora v Osvětimi, byl v polském Krakově odsouzen ke dvěma letům a osmi měsícům vězení.

K činu se doznal, trest si má odpykat ve Švédsku. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na mluvčího soudu. "Podle dohody se švédskou justicí si trest odpyká ve Švédsku," řekl mluvčí krakovského soudu Rafal Lisak.

"Bude převezen do Švédska hned poté, co rozsudek nabude právní moci, během sedmi dní," dodal. Kovový nápis tvořící oblouk nad branou tábora byl ukraden loni 18. prosince. Policie ho brzy našla rozřezaný na tři části poblíž Toruně u jedné ze tří osob, které krádež na objednávku provedly.

Polští zloději byli zadrženi, odsouzeni v samostatném procesu a trest si již odpykávají. Další dva, zapojení jen nepřímo, by si měli odpykat 2,5 roku vězení. Högström byl od dubna v Polsku ve vyšetřovací vazbě. Už v únoru ho na základě evropského zatykače zatkla ve Stockholmu švédská policie. AFP ho označuje za bývalého neonacistického vůdce. Rozsudek odpovídá návrhu prokuratury.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

gogo ( 31. prosince 2010 09:24 )

povinně každý den shlédnout dokumentární filmy, které byly pořízeny při osvobození Osvětimi... Včetně vyprávění přeživších tuto hrůzu hrůz...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud