Švéd si objednal krádež nápisu z Osvětimi

Nápis Arbeit macht frei nad branou do bývalého koncentračního tábora Osvětim, ve kterém zemřelo přes milon lidí.  (Autor: abl)
Autor: ČTK, rvs - 
11. února 2010
15:51

Švédská policie zatkla muže, který je podezřelý z objednání krádeže nápisu "Arbeit macht frei" nad branou někdejšího koncentračního tábora v Osvětimi.

Polsko na švédského občana Anderse Högströma, který mohl za krádeží stát, vydalo před pár dny evropský zatykač.

Nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) zmizel loni 18. prosince z brány osvětimského muzea, které se nachází na místě někdejšího koncentračního a vyhlazovacího tábora. Policie ho o několik dnů později objevila v lese nedaleko Toruně. Zatkla pak pětici mužů. Podezírá je z toho, že pracovali na Högströmovu objednávku. Högström stál v 90. letech v čele švédské extremistické strany Národněsocialistická fronta (NSF).

Díky evropskému zatykači mohou švédské úřady podezřelého zadržet a předat polským vyšetřovatelům. Ti chtějí zjistit, co muž s ukradeným nápisem zamýšlel.

Nápis zloději rozřezali na tři části. Polská policie ho muzeu předala ve druhé polovině ledna. Na lednové oslavy 65. výročí osvobození tábora, kde za druhé světové války zemřelo přes 1,1 milionu lidí, hlavně Židů, se originál tabule nad bránu ale nevrátil.  

gogo ( 11. února 2010 15:56 )

bude pro něj malý .....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud