Vánoce ve světě: Španělé mají kakánka!

V Brazílii přilétá svatý Mikuláš v helikoptéře na největší fotbalový stadion na světě Maracanã, v Libanonu lidé zdobí betlém fazolemi a v Katalánsku sedí za jesličkami kakající koledník. Co národ, to trochu jiné Vánoce...
Bangladéš
V Bangladéši zdobí o Vánocích cestu do kostela banánovými listy. Křesťané z nich udělají oblouk a pod nimi rozsvěcují malá světla.
Brazílie
Brazilský Santa Claus bydlí v Grónsku. Na Vánoce pak v šortkách letí vrtulníkem k brazilským dětem a přistává na obřím stadionu Maracanã.
Havaj
Na Havajských ostrovech prý existuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Domorodé jméno této ryby je humu- humu-nuku-nuku-apua- a.
Irák
Iráčtí křesťané zapalují na Štědrý večer před svými domy ohně radosti. Pokud všechno připravené dříví zcela shoří, znamená to pro rodinu štěstí.
Keňa
V Keni obcházejí na Štědrý den domy koledníci a vykoledované peníze pak věnují místnímu kostelu.
Libanon
Dva týdny před Vánocemi zasadí Libanonci do vaty semínka hrachu, pšenice, fazolí nebo čočky. Na Vánoce se pak vzrostlými rostlinkami ozdobí betlém.
Mexiko
V mexickém městě Oaxaca se koná 23. prosince slavnost ředkviček. V adventním čase z nich šikovní Mexičané vyřezávají Marii, Josefa a další postavičky z betléma.
Nigérie
V této africké zemi nesmí chybět na vánočním stole iyan, hustá zeleninová polévka, která je pěkně ostrá.
Nový Zéland
Nový Zéland má svůj vlastní vánoční strom. Jmenuje se Pohutukawa a rozkvétá v prosinci.
Španělsko
V Katalánsku ve Španělsku je součástí tradičního betlému postavička, která zrovna koná svou potřebu. Říká se jí caganer, což by se dalo přeložit jako kakánek.
Venezuela
V hlavním městě Venezuely Caracasu jezdí věřící časně zrána do kostela na kolečkových bruslích, a to od 16. prosince až do Štědrého dne.
A my máme Nečase s tím ,s tím , ani mu na jméno nemohu přijít.