Tak se maká ve Sněmovně: Do lavic až 1. února!

Více než měsíc "vánočních prázdnin" mají před sebou naši zákonodárci. V útery odmítli vyslovit nedůvěru vládě a odjeli si na "dovču". Kromě zasedání některých výborů se totiž celá sněmovna sejde až 1. února. 40 dní práznin měli poslanci v roce 1998. Kuriózní je situace z roku 1967, kdy členka Ústředního výboru KSČ přerušila jednání o osudu prvního tajemníka, protože musela jít domů péct na Vánoce!
Poslancům už tedy nehrozí, že by ještě letos museli do práce tzv. mezi svátky. V týdnu mezi Štedrým dnem a Silvestrem poslanci pracovali naposledy před 16 lety! Letos jim to hrozilo v případě, že by Senát vrátil sněmovně novelu snižující platy ústavních činitelů, tak se ale nestalo. Dlouhé vánoční prázdniny si poslanci dopřáli i v roce 1998. Tehdy skončili již 2. prosince, 40 dní odpočívali a sešli se až 12. ledna.
Naposledy jednala sněmovna v období "mezi svátky" v roce 1994. Tehdy je do lavic "nahnal" 27. prosince prezident Václav Havel, který vetoval dvě novely zákonů. Prezidentovi se nelibily změny v zákoně o povolání autorizovaných architektů a o správních poplatcích. Poslanci ho ale přehlasovali.
Na Silvestra byli poslanci v práci naposledy před 104 lety
V poslední den roku, tedy na Silvestra, museli do práce poslanci českého sněmu naposledy v roce 1906. Na Nový rok se sešli v den vzniku samostatné České republiky v roce 1993, nikoli však ve sněmovně, ale na Pražském hradě.
V roce 1992, kdy ještě fungovala Česká národní rada, museli poslanci do práce dokonce dvakrát, a to 29. a 30. prosince. V revolučním roce 1989 jednali ještě 28. prosince. Jejich kolegové z Federálního shromáždění museli pak jít do práce o den později. Volili totiž prvního prezidenta po pádu totality - stal se jím Václav Havel.
Soudruzi, musím péct vánočky!
Vánoční svátky v minulosti ovlivňovaly jednání i jiných orgánů než jen parlamentu. Například koncem roku 1967 jednal tehdejší Ústřední výbor Komunistické strany Československa o osudu prvního tajemníka a současně prezidenta republiky Antonína Novotného. Někteří nespokojenci ho chtěli z funkce prvního tajemníka odvolat.
Podle různých zdrojů však výbor zasedání přerušil, a to na popud jeho členky Ladislavy Kleňhové Besserové, která potřebovala jít domů péct. "Diskutujeme tady tak dlouho a nemůžeme dojít k žádnému konci. Navrhuji aby se zasedáni přerušilo, abychom si mohli všechno v klidu promyslet. Kromě toho, soudruzi, máme za několik dnů Vánoce a my jsme také jenom ženy, máme své rodiny a musíme jít péct vánočky," citoval její výrok dnes již zesnulý československý ekonom Ota Šik.
Oprava:Že.