Írán ustoupil: Cizoložnice popravená nebude!

Sakíne měla mít ve středu popravu, ta se ale nakonec nekonala. Další osud ženy je nejasný.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, mivr, Kjaj - 
3. listopadu 2010
15:01

O případu Sakíne Aštíaní (43), Íránky odsouzené k trestu smrti za cizoložství a účast na vraždě manžela, vás Blesk.cz informoval již dříve. Několik měsíců místní úředníci vyhrožovali, že nebohou ženu podle svých zákonů pošlou na smrt oběšením. Teď ale z radikálního přesvědčení ustoupili. Možná k tomu napomohlo i to, že západní část světa byla proti tak krutému rozsudku výrazně proti.

Íránka odsouzená k trestu smrti za cizoložství a účast na vraždě manžela dnes popravena nebude. Po telefonickém rozhovoru se svým íránským protějškem Manúčehrem Mottakím to dnes sdělil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí obvinil Západ z toho, že případ Sakíne Aštíaní zneužívá k vytváření nátlaku na Írán.

Aštíaní, matka dvou dětí, byla souzena za nevěru, kterou islámské právo trestá ukamenováním, a za spoluúčast na vraždě, za což v Íránu následuje poprava oběšením. Případ vzbudil ve světě mimořádný ohlas. Ochránci lidských práv i široká veřejnost poukazovali na krutost íránské justice.

Írán tají plány

Co si tedy úřady na ženu, která na rozsudek čeká od července, vymyslely jako alternativní trest? Informace o rozsudku se rozcházejí. Například podle agentury AFP byl trest smrti za vraždu změněn na deset let vězení, ale trest ukamenováním za nevěru platí. V úterní zprávě ochránců lidských práv se ale zase objevila informace, že je jméno Aštíaní na seznamu osob, které mají být popraveny v příštích dnech nebo týdnech.

Mluvčí mezinárodního výboru proti kamenování, který sídlí v Německu, řekla, že dnešní hodina poprav už minula a že Sakíne ve středu popravena nebyla. Její organizace ale tvrdí, že Aštíaní má být oběšena. Od íránských úřadů se nic oficiálního neví.

Podle organizace Amnesty International zaujímá Írán v počtu vykonávaných hrdelních rozsudků druhé místo za Čínou. V roce 2008 bylo v Íránu popraveno nejméně 346 lidí.

mibeho ( 6. listopadu 2010 13:28 )

Zabit zenu ukamenovanim za neveru / podle islamskeho zakona / SHARIA/ je stredovek. Rovnez tak nekomu za kradez useknout ruku, je take navrat do stredoveku.

brutfana ( 5. listopadu 2010 16:39 )

Stačila by pro celou ženskou populaci v ČR gynekologická ordinace v Komorní Lhotce.

ondra74 ( 4. listopadu 2010 10:34 )

Po 99 ran bicem priznate i to co nevite. Ta Iranka je nevinna. Bratranec jejiho muze ho zavrazdil v jejich dome a jelikoz byla v dome v dobe vrazdy pritomna, tim padem je podle soudu vinna. Jelikoz je to slabe poslat zenu na smrt jenom proto, ze byla pritomna vrazde, tak si vymysleli cizolozstvi a tim padem ukamenovani. Posleze z cizolozstvi upustili a prisili ji tu vrazdu. A vsem, kteri souhlasi s jeji popravou bych pral poznat aspon na chvili tu hroznou jistotu, kdyz vam nekdo oznami, ze za par dni zemrete. Souhlasim s popravami vrahu deti a nebo vrahu, kteri nekoho zavrazdili zvlast krutym zpusobem, ale ne za cizolozstvi. To by nase mala rapublika byla v poctu obyvatelstva na poslednim miste na svete. A dobre to napsala jajka, jsou to hovada!

anelam ( 4. listopadu 2010 10:01 )

souhlas a slibovali že důležité věci se budou řešit referendem-bylo nějaké za 20 roků?já o žádném nevím

husqarnowicz ( 4. listopadu 2010 07:21 )

To jistě,ale Vy věříte v nestrannost tamějších soudů? je to ještě mnohem horší než u nás. Žena tam opravdu nic neznamená, kůň nebo velbloud tam mají větší cenu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud