V JAR zkoumají rostlinu, která zlepšuje náladu

Po provedení posledních výzkumů farmaceutické firmy z JAR uvedou rostlinu zvanou Kanna na trh  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, Kjak - 
2. října 2010
11:30

Jihoafrická vláda udělila první licenci místní farmaceutické firmě pro využití místní rostliny zvané kanna ke komerčním účelům. Jihoafričané kannu žvýkají stovky let pro její povzbuzující účinky.

Kanna zmírňuje stres, zlepšuje náladu, ulevuje při hladu a celkově zklidňuje. Vědci ji považují za potenciálně velmi užitečnou a domnívají se, že by mohla být významným přínosem jihoafrické ekonomice. "Doporučujeme výrobek lidem, kteří mají stresující zaměstnání, pociťují úzkost, napětí nebo mají špatnou náladu," řekl šéf výzkumného oddělení firmy HGH Nigel Gericke.

Od pastevců k farmaceutickým firmám

Jako první získala licenci pro výrobu produktů z kanny jihoafrická společnost HGH Pharmaceuticals. Kannu chce prodávat jako potravní doplněk, ale zatím nepožádala o povolení k dovozu v žádné zemi, protože ještě nemá k dispozici všechny vědecké a technické údaje.

Místní pastevci kannu žvýkají od pradávna a zahánějí tím pocity hladu, žízně a únavy. Kromě žvýkání se dá látka konzumovat v podobě čaje nebo kouřením.
Profesor botaniky z univerzity v Johannesburgu Ben-Erik Van Wyk se výzkumem této rostliny zabývá a řekl, že zatím neobjevil žádný negativní účinek ani návykovost kanny.

gevi ( 2. října 2010 13:13 )

rostlina už objevena byla. Byla to koka a dokonce byla součástí původního receptu na Coca Colu. Ostatně kakain šňupal i Holmes. Dneska je to úplně jinak. Takže u té africké rostliny lze očekávat podobný osud.

e.44 ( 2. října 2010 12:32 )

jak jou účinky rostliny popisovány, se podle mě jedná jednoznačně o drogu. A to, že zatím nebyly objeveny žádné negativní účinky, ani její návykovost, nic neznamená. Řekla bych, že jde o to, že ZATÍM nebyly objeveny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud