Český vynález: Ponožky proti klíšťatům!

Autor: Iva Dvořáková - 
10. července 2008
05:00

Nejlepší prevencí před encefalitidou či boreliózou je zamezit tomu, aby se do vás klíště zakouslo. Ale... To se snadno řekne a hůř udělá. Tito paraziti se urputně snaží najít si cestičku k lidské krvi. Co takhle speciální ponožky?

Klíště si můžete přinést domů i na oblečení. V Americe zjistili, že ho nezničí ani vyprání na 60 stupňů. Jen sušička je jeho hrobem. Jak to zařídit, aby vás tento zákeřník vůbec nekousl? . Blesk našel tři české firmy, které vyrábějí ponožky a návleky, které klíšťata odpuzují stejně, jako repelent.Návleky místo repelentu
Písecká firma Beston, ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, nabízí tzv. návleky proti klíšťatům na nohy a ruce. Na pohled vypadají jako potítka pro sportovce. Jsou ušita ze speciální textilie, která obsahuje speciálně zapracovanou repelentní složku - ta neztrácí svůj účinek ani po opakovaném vyprání. Odér, který se postupně z návleků uvolňuje, odpuzuje jak klíšťata, tak i létavý hmyz. Návleky pořídíte za 115 korun ve třech velikostech (S, M, L). Více informací získáte na www.beston.cz.

Klíště se vyhne vašim ponožkám

Protože se klíšťata vyskytují nejčastěji do výšky půl metru nad zemí, hodí se k jejich odpuzení skvěle i ponožky. Firma Loana sází na to, že nepříjemný parazit nesnáší vůni eukalyptu a tak ponožky napouští esencí z této rostliny. Vydrží také opakované praní, ale jak uvádí výrobce, po pátém praní účinnost ochrany klesá asi na třetinu. Ovšem třeba jako výbava dítěti na tábor, to je naprosto skvělé. Tahle investice (doporučená cena za pár ponožek je 74 Kč) se určitě vyplatí. Seženete je v obchodech s punčochovým zbožím nebo na www.loana.cz.

Blesk také objevil ponožky Voxx, které mají na sobě viditelný symbol přeškrtnutého klíštěte. "Jde o novinku letošního roku," říká Zdeněk Janoušek majitel firmy Boma, která ponožky vyrábí. "Látka je ošetřena speciálním prostředkem, který odpuzuje hlavně klíšťata, ale i jiný hmyz. Seženete u nás ponožky dětské (asi za 45 Kč), dámské i pánské (asi 55 Kč) v nejrůznějších barevných provedeních. Jejich ochrana se snižuje asi po dvaceti vypráních." Pokud nenajdete tyto protiklíšťové ponožky na pultech obchodů, více se dozvíte na www.boma.cz," dodává Janoušek.


Ukryto v šatech
Často si člověk přinese klíště domů, aniž by se do něj zakouslo. Je schováno v oblečení a číhá na příležitost se přisát. Proto je dobré po každém návratu z přírody všechno oblečení vyprat aspoň na 60 stupňů. A stoprocentně se ho zbavíte, usušíte-li prádlo v sušičce.

Rada pro turisty, trampy, a vedoucí letních táborů
- vezměte si pevnou obuv a kalhoty stáhněte do ponožek
- nelehejte si do trávy bez podložky, přesně tam na vás klíšťata číhají
- používejte speciálně napuštěné ponožky nebo návleky, případně repelentem pokropte okraje rukávů
- noste s sebou sadu na odstranění klíštěte

Zámořský hokus pokus
Americký entomolog J. Carrol se rozhodl vyzkoušet, co všechno klíště vydrží. Umístil jich několik do krabičky s drobnými otvory, aby potvůrky neodplavaly do odpadu. Vyzkoušel několik druhů pracích kombinací – prášků i teploty vody. Klíšťata překvapivě přežila naprostou většinu pracích programů, jen vysoká teplota nad 60 stupňů zahubila většinu z nich. Ale zase ne všechna. Zato v sušičce nepřežilo ani jediné. Klíšťata nesnášejí sucho a vysoké teploty. Pokud si chcete o odolnosti klíšťat přečíst víc, zadejte si www.klistova-encefalitida.cz.

Čtěte o nebezpečí klíšťat více:
Pozor! Klíšťata útočí! Braňte se!

Další videa
Články odjinud