Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Vážil půl tuny, teď hubne a chce se ženit

Mexičan Manuel Uribe ukazuje novinářům jak cvičí
Mexičan Manuel Uribe ukazuje novinářům jak cvičí  (Autor: ČTK/AP/Monica Rueda)
Autor: ČTK - 
11. června 2008
09:52

Mexičan Manuel Uribe, který před dvěma lety vážil více než půl tuny, ale už se mu podařilo o čtvrt tuny zhubnout, dnes slaví 43. narozeniny. A při této příležitosti zveřejnil svá přání pro další rok: dokázat se postavit na vlastní nohy, aby se mohl oženit.

Píše o něm, agentira AP. Uribeho dostala jeho váha 560 kilogramů do Guinnessovy knihy rekordů. Po dvou letech usilovné diety shodil 250 kilogramů a nyní váží "jen" 310 kilo.

Ale ani tak zatím nemůže dělat prakticky nic jiného, než sedět na posteli a doufat, že mu v červenci zástupci Guinnessovy knihy potvrdí další primát - člověka, který zhubnul o nejvíc kilogramů na světě.

Pořád ale nedokáže chodit, a tudíž se nemůže vydat se svou snoubenkou Claudií Solisovou k oltáři. "Trochu mě to frustruje, protože vůbec není snadné se dostat ven," říká Uribe, který nedokáže opustit vlastní postel už šest let. Jeho poslední pokus dostat se z domu, který podnikl letos v březnu, aby se mohl zúčastnit Claudiiných osmatřicátých narozenin, ztroskotal, když nákladní automobil, jenž měl přepravit jeho vyztuženou postel, uvízl pod podjezdem.

Ale Uribe je odhodlaný to nevzdat. "Milujeme se a letos si k narozeninám přeju jediné - abych se dokázal postavit, až se budeme brát," řekl novinářům. S kadeřnicí Claudií se seznámil před čtyřmi lety a spolu jsou poslední dva roky. "Jsme pár," říká Uribe. "Máme spolu sex a před zraky božími jsme už sezdaní."

Claudia Solisová se hrdě chlubí zářícím zásnubním prstýnkem, ale zároveň připouští, že život s mužem takhle těžké váhy není vždycky snadný. "Každý den ho koupu. Vycházíme spolu skvěle," říká. "Ano, občas lidi říkají věci... jako že je to jenom na oko, že je to falešné, ale to, co cítíme, je opravdové." Její rodina prý byla nejdřív proti, protože její první manžel, který byl také obézní, zemřel na selhání dýchacích cest. "Báli se, že když se vdám za dalšího tlustého muže, že mi zase umře," dodává.

Uribe původně pracoval jako prodejce automobilových součástek. Jeho problém s váhou se mu vymknul zpod kontroly poté, co se v roce 1988 na pár let odstěhoval do Spojených států a dopřával si nepřetržitou stravu z provozoven rychlého občerstvení doplněnou sladkými limonádami. Po nepovedené liposukci, která poškodila jeho lymfatické uzliny, mu v obou nohách zůstaly ohromné nádory vážící dohromady 100 kilogramů. Právě tyto nádory jsou hlavním důvodem, proč nemůže chodit.

Před dvěma lety mu začal pomáhat s hubnutím tým lékařů, kteří změnili jeho stravovací návyky. Dnes jí pět malých porcí jídla denně a má povoleno kuřecí maso, šunku, omeletu z vaječných bílků, ovoce a zeleninu. Vsedě na posteli cvičí - zatím ale jenom rukama. Doufá, že jeho boj s obezitou inspiruje i další tlouštíky, a proto chce letos založit Nadaci Manuela Uribeho, jež má lidi učit zásadám zdravé výživy.

Claudia Solisová ale žije víc přítomností než budoucností. "Je to zázrak, že je pořád ještě naživu," říká. "Dneska je mu třiačtyřicet, a to je důvod k oslavě."