Byl jsem tu, Fantomas!

Autor: Jan Sehnal - 
18. srpna 2007
01:00

Trilogie o muži mnoha tváří se vrací na obrazovky! Kde se vzal záhadný netvor a kdo ho vymyslel? Je starý téměř 100 let!

Skoro sto let už mohou lidé obdivovat nebo se bát nejobávanějšího televizního padoucha všech dob: Fantomase! Muže v masce, který dokáže brát podobu jiných osob. Zločince, který využívá technických vymožeností, aby dosáhl svého. Jako podpis po svých loupežích nechává na místě činu kartičku se zlověstným nápisem, "Fantomas!" Tento čtvrtek ČT 1 odvysílala první film ze slavné trilogie. Pán teroru, génius zla nebo netvor s ocelovou tváří. Přesně tak ho nazývaly miliony fanoušků brzy poté, co obličej Fantomase spatřil světlo světa - už v roce 1911! Hned se stal fenoménem - symbolem zla. Od té doby nejenže s ním vyšlo několik knih, ale také řada filmových zpracování. Vůbec prvního snímku se fanoušci dočkali už v roce 1913, tehdy však ještě bez zvuku. Trvalo dlouhých padesát let, než někdo sebral kuráž a rozhodl se zobrazit Fantomase na plátně v celé jeho "kráse". Tím odvážným byl režisér André Hunebelle (+89). Ale pouze za podmínek, že hlavních rolí se ujmou Jean Marais (+84) a Louis de Funès (+68). Tehdy dva nejlepší herci, které Francie měla k dispozici. Naštěstí pro všechny na nabídku kývli a natáčení budoucí megaúspěšné trilogie o nepolapitelném padouchovi mohlo směle začít. Protivníci nejen na plátně! Funès se ujal role policejního komisaře, Marais si střihl dvojroli - záporného Fantomase i trochu namyšleného novináře Fandora. Při natáčení však došlo ke komplikaci, s níž nikdo nepočítal. Hlavní hvězdy se nesnášely. Kdoví, proč to tak bylo. V zákulisí se šuškalo o prosté herecké konkurenci a snaze být lepší než ten druhý... Jisté bylo jedno: Absolutně se nesnášeli. Když spolu nemuseli mluvit, nemluvili spolu. Ani při natáčení. Tedy pokud to nevyžadovala jejich role. "Každý měl při externím natáčení sám pro sebe karavan. Když měli pauzu na jídlo, obědvali nejméně dva stoly od sebe," přiznávali lidé od štábu. "Když už museli komunikovat, občas k tomu používali prostředníka. Bylo to někdy velmi komické," dodávali s úsměvem. Jednu výhodu to ale mělo: Pokud hrál Marais Fantomase, nemuseli nevraživost potlačovat, naopak nechali průchod skutečným emocím...


"Železná" maska netvora Šedomodrou masku, která z běžného člověka dělala obávaného Fantomase, neměl herec Jean Marais příliš v oblibě. "Byla přilepená na obličeji a když se natáčelo na slunci, nebo na vás mířilo pět osvětlovačů svým vybavením, bylo v ní neskutečně úmorné vedro," přibližuje Jean. Jen její přilepení na hercův obličej zabralo před natáčením třem maskérkám dobré dvě hodiny. Byla vytvořena z tvrdšího latexu, navíc kvůli kameramanům pokryta speciálním materiálem, aby se v záběrech neleskla. Uvnitř měla dokonce malinké vycpávky, aby obličej Fantomase vypadal "vypracovaně " a hlavně aby dokonale seděl na tváři. "Maskéři si s ní dali práci a bylo to na ní vidět. Jen bych do ní potřeboval vždy vyvrtat pár dírek, aby aspoň trochu luftovala," žertoval po natáčení Marais. Filmaři jich měli v zásobě hned deset. To kdyby se při natáčení nějaká zničila.
Fantomas bez masky? Jean Marais! Škola: Vyučil se fotografem v Paříži. Studoval také výtvarné umění na konzervatoři. Na střední mu to ale příliš nešlo. Musel dokonce několikrát přestoupit na jinou školu. Průšvihy: Opouštěl školy kvůli prospěchu, ale i průšvihům. Byť si jako malý kluk hrál spíše s panenkami než s angličáky, na střední škole z něj vyrostl velký drsňák a provokatér. Jednou se dokonce převlékl za ženu a před školou balil svého profesora... Odvážným chlápkem ale zůstal i nadále: Všechny náročné kaskadérské kousky dělal sám. Kariéra: Než se stal hercem, vydělával si v továrně na rádia nebo jako pomocník ve fotografickém ateliéru. Později se však ujal ve filmu a na divadle. Za šedesátiletou kariéru ztvárnil přes osmdesát rolí a stal se jedním z nejvýznamnějších herců Francie. Sexuální orientace: Ačkoliv na povrch vylezly různé aférky se ženami, jeho láska patřila mužům. Celý život svou orientaci tajil, v jeho závěru však o ní mluvil otevřeně. Vydal dokonce knihu Příběhy mého života, ve které mnohé poodkrývá. Třeba jeho vztah k dramatikovi a režisérovi Jeanu Cocteauenovi. Koníčky: Byl šikovným sochařem, malířem, výtvarníkem, ale i spisovatelem. Je autorem dokonce jednoho baletu či knihy pohádek pro děti.
Kde se vzal? Už v roce 1911 si mohli čtenáři číst první příběhy o muži s maskou. Na svědomí ho mají romanopisci Pierre Souvestre a Marcel Allain. Příběhy vycházely nejprve v sešitovém vydání a celkem si jich čtenáři mohli přečíst 32. A sklidily nebývalý úspěch! V letech 1913 a 1914 tak vznikla první čtyřdílná fi lmová série. Tedy přesně v letech, kdy se pánové Marais a Funès narodili. Jak symbolické... Slavná trilogie se dvěma nejvýznačnějšími francouzskými herci proslavila Fantomase jako nic jiného. Čím jezdil? Citroën DS, neboli Fantomasův automobil. Neobvyklý vůz, který upoutal pozornost už v roce 1955, kdy byl představen. Prodalo se ho přes 1,5 milionů kusů. Oblibu si získal nejen u běžných řidičů, ale i u filmařů. Častokrát byl obsazován do různých snímků právě díky neobvyklé "sci-fi" podobě. Nadpozemské auto, jak bylo občas prezentováno, však nejvíce proslavil právě Fantomas. Na tu dobu umožňovalo řidiči řadu výhod, které byly novinkou. Jako například posilovač řízení a brzd či hydraulické pérování. Vozem, který mohl vyvinout rychlost až 140 km za hodinu, jezdil významné osobnosti: třeba francouzský prezident Charles de Gaulle.
Trilogie o muži s maskou Fantomas Fantomas terorizuje hlavní francouzské město - Paříž. Dosud ho však nikdo na vlastní oči neviděl. O jeho existenci tak koluje pouze mnoho domněnek. Jako první se do Fantomasova paláce poněkud nedobrovolně dostane novinář Fandor. Fantomas na sebe vezme jeho podobu a provede loupež. Později se promění i v komisaře Juvea, kterého hraje vynikající Louis de Funès. Ten se snaží Fantomase už dlouhou dobu dopadnout. Fantomas se zlobí Komisař Juve, novinář Fandor a jeho snoubenka se vydávají do Říma. Stále pátrají po Fantomasovi. Do Itálie je totiž svolán vědecký kongres, kde má být hlavním hostem profesor Lefebvre. Jeho objevy jsou natolik světoborné, že je možné, že o něj bude mít Fantomas zájem. A má. Vědec je skutečně unesen. Vyšetřování komisaři komplikuje fakt, že po světě běhají po Fantomasovu zákroku hned tři naprosto totožní profesoři. Fantomas kontra Scotland Yard Fantomas připravil skutečně vychytralý obchod: Těm úplně nejbohatším lidem světa dá na vybranou: Smrt, nebo daň z práva na život. Pracháči si tak dávají sraz v přepychovém zámku lorda MacRashleye ve Skotsku, aby se poradili. Kdo by to mohl tušit, že mezi nimi ale bude i Fantomas? Ten se dokonce převtělením stane samotným lordem Rashleyem. Chce získat diamanty v ceně milionu dolarů.