MDŽ je zpátky!

8. března 2004
05:01

Ženy jásejte! Mezinárodní den žen (MDŽ) je zpátky. Po více než deseti letech mají už dnes muži vlastně "povinnost" nosit své drahé polovičky na rukou.

Ženy, jásejte! Mezinárodní den žen (MDŽ) je zpátky. Po více než deseti letech mají už dnes muži vlastně "povinnost" nosit své drahé polovičky na rukou. "Připravovali jsme se na to a objednali si větší zásobu květin," prozradila Jana Voláková z květinářství v Praze 8. "Snad budou chlapi galantní a nám to tady nezůstane," doufá. Za první republiky se MDŽ oficiálně neslavilo. Od dvacátých let ale na každou druhou květnovou neděli připadal Den matek. Tento svátek ale zrušili komunisté a nahradili právě Mezinárodním dnem žen. MDŽ se stalo skrz naskrz politickou záležitostí slavit se prostě muselo... "Když si na to vzpomenu, vybaví se mi nucené besídky a opilí kolegové z podniku," říká Naďa Moláková z Prahy. Po roce 1989 se na MDŽ poněkud zapomnělo, místo něj se opět začal slavit Den matek. Letos ale poslanci i přes odpor senátorů schválili zákon, který MDŽ znovu zařadil do našeho kalendáře jako významný den. "Já byla ráda, že se to přestalo slavit. Mám ve stejný den narozeniny a květiny jsem dostávala spíš k svátku žen. Teď mě to čeká znovu," posteskla si Eva Ďolíčková z Kralup nad Vltavou.


Budete slavit svátek žen? Jak se na MDŽ dívají české političky a celebrity? Různě. Některé političky ho berou skoro jako pracovní povinnost, jiné k němu mají vztah výrazně chladnější. A hvězdy? Těm je to spíš jedno, něco přece slaví skoro každý den... Anna Čurdová (ČSSD), poslankyně "Slavím ho už od soboty, účastním se různých konferencí na téma žena ve společnosti. Vsoukromí mi manžel přinese kytičku, jako každý rok. MDŽ slavím od jakživa, nikdy jsem nepřestala." Zuzka Rujbrová (KSČM), poslankyně " Nikdy jsem ho slavit nepřestala, je to velmi příjemná tradice. Od manžela dostávám pokaždé nějaké kytičky a blahopřejí mi i kolegové z poslaneckého klubu. Poslanci jiných stran se k tomu nějak nemají..." Kateřina Dostálová (ODS), poslankyně "Slavím den matek , když si manžel vzpomene, dostanu kytku. MDŽ neslavím, je to přežitek z dob komunismu. To, že ho prezident schválil, beru tak, že asi nechtěl válčit s vládou kvůli něčemu tak nedůležitému." Sabina Laurinová, herečka "Pamatuji si ho z dětství, ale neodsuzuji ho. Je to světový svátek, nevím proč by se neměl slavit. Jsem moc zvědavá, jestli si můj přítel vzpomene a koupí mi nějakou květinu." Hana Zagorová, zpěvačka "Já si ještě pamatuji, jak jsme slavili Den matek. MDŽ nějak zvlášť neslavím, ale nevadí mi. Od Štefana letos asi nic nedostanu, odjel totiž do Londýna. Myslím si, že je vždy prima něco slavit."