Rakovinu přemohla jídlem!

26. února 2004
05:01

Neuvěřitelné! Paní Svatava Kocinová ví z vlastní zkušenosti jak vyzrát nad rakovinou! Po chemoterapiích bývala tak vysílená, že jí při životě udrželo pouze tučné jídlo!

"Musíte jíst majonézu, cukr a máslo. Dosyta se nacpat čokoládovým krémem a smetanovými omáčkami," to je podle Svatavy Kocinové ten pravý lék na rakovinu! Po chemoterapiích byla totiž tak unavená, že i vaření čaje ji totálně vysílilo, nevzdala se ale a "projedla" se ke zdraví. Po dobu léčby, která trvala devět měsíců, podstoupila hned několik chemoterapií. "Během nemoci jsem byla unavená, úzkostná a moje energie rychle vzala za své. Začala jsem trpět fyzickým i psychickým vyčerpáním," vzpomíná paní Svatava, která onemocněla rakovinou prsu. Po chemoterapii u ní klesla hladina červených krvinek pod únosnou míru a trpěla i chronickou únavou. Svůj boj ale nevzdávala. "Věděla jsem, že i přes nechutenství musím jíst," dodává. Chybějící energii doplňovala, jak to šlo: do jídelníčku zařadila tučné jogurty, smetanu nebo třeba oblíbenou pochoutku maso na ananase. Paní Svatava je mezi onkologickými pacienty snad výjimkou. Většina z nich má totiž s přijmem potravy problémy. Pozřít i malé, nejlépe slané jídlo s malým obsahem tuku, je pro mnoho nemocných vysilující úkol. "Doporučujeme jim jíst a pít pomalu malá a tuhá jídla," říká primářka Ambulantního onkologického centra VFN v Praze Eva Helmichová.


Poradí jak na únavu Rakovinou u nás trpí každý čtvrtý člověk. Podobných případů, jako prožila paní Svatava, mají lékaři na telefonní onkologické lince Život bez únavy více. Na linku s číslem 224 152 133 mohou zavolat pacienti s nádorovým onemocněním, kteří trpí únavou, i jejich blízcí. Je v provozu každou středu od 16 do 18 hodin. Od dubna 2003 do konce letošního ledna se na linku dovolalo 276 lidí.