Esesák, co šetřil atentát na Heydricha: Čurda koktal, když práskal
Atentát na zastupujícího říšského protektora a generála SS Reinharda Heydricha 27. května 1942 byl popsán už mnohokrát, včetně filmového zpracování. Trochu stranou ale zatím zůstává pohled tehdejší německé okupační správy, jak na atentát, tak i na jeho vyšetřování.
Právě vyšlá kniha Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha z nakladatelství BVD zaplňuje jednu z mezer, které kolem likvidace tohoto vysoce postaveného fašisty stále ještě jsou. Její informační hodnotu není možné přeceňovat, protože ji psal kovaný gestapák, v jehož popisu práce bylo pronásledování českých vlastenců a výčitky z jejich smrti ho rozhodně netrápily. Heinz Pannwitz totiž v Praze šéfoval referátu II. G druhého oddělení řídicí úřadovny gestapa, měl »na starosti« boj se sabotážemi, přechováváním zbraní a výbušnin a českou krev na rukách nesporně měl. V roce 1942 vedl Zvláštní komisi pro vyšetřování atentátu.
Detaily tvoří celek
Pannwitzovu zprávu přeložil z německého originálu Stanislav Berton, vlastním jménem Stanislav František Brzobohatý, novinář a dokumentarista, který již v roce 1947 emigroval z Československa. Krátce pracoval v české redakci BBC v Londýně a od roku 1964 žije v Austrálii jako výrobce a obchodník s bižuterií. Historii bere jako svého koníčka a díky kontaktům, které v krajanských kruzích měl, se mu podařilo oslovit vdovu po Pannwitzovi, která svolila s pořízením fotokopií toho, co její manžel o atentátu napsal.
Byly to vlastně zprávy dvě. První z nich, jedenáctistránkovou, Pannwitz sepsal půl roku po svém návratu ze sovětského zajetí, v lednu 1956. Druhá je datovaná březnem 1959, má čtyřicet stran a právě ji Stanislav Berton zveřejnil. Řada detailů se tak složila v celek a hrdinský čin parašutistů Kubiše a Gabčíka dokreslily dosud neznámé detaily od gestapáka, který vedl jeho vyšetřování. Ve svých hlášeních (o která se při psaní v letech 1956 a 1959 opíral) zřejmě nelhal a nic nepřikrašloval. Neměl proč, Německo tehdy bylo vojensky velmi silné a o tom jak skončí, nikdo nic tušit nemohl…
Zrada zabíjela
Nacista Pannwitz velmi podrobně popisuje nejen pátrání po parašutistech, ale i samotný atentát a přípravy na něj. Informace jeho lidé, a možná i on sám osobně, vytloukli ze zatčených, jejichž většinu gestapu zradil přeběhlý parašutista Čurda. „Když se 16. června sám přihlásil, byl strašně rozrušen a koktal,“ píše Pannwitz. „Mezi dvaceti aktovkami s naprostou jistotou a bez váhání poznal tu, ve které měli atentátníci ukrytou bombu, jejíž výbuch způsobil Heydrichovu smrt.“
Aktovka pak Němce přivedla k rodině Svatošově a Moravcově, které parašutisty ukrývaly. Syn paní Moravcové (stačila se při zatýkání otrávit) Vlastimil se zhroutil, když mu úředníci gestapa ukázali uříznutou hlavu jeho matky a další mučení nevydržel. „Přiznal, že mu matka poradila, aby se v případě nejvyšší nouze ukryl v katakombách kostela Karla Boromejského,“ napsal Pannwitz.
Krutá náhoda
Po dobytí kostela a boji o něj, které Pannwitz detailně popisuje (včetně toho, jak Němci obsadili pražskou kanalizaci a její výpustě do Vltavy), našli Němci na kůru dva mrtvé parašutisty – Adolfa Opálku a Josefa Bublíka. Třetí z nich, Jan Kubiš, ještě žil. „Dvacet minut po převozu do nemocnice zemřel, všechny lékařské zákroky ho neudržely při životě,“ stojí v Pannwitzově zprávě. Němci na kůru ale našli oblek, který nikomu z mrtvých nepatřil. To je donutilo pátrat dál a důkladněji. Nakonec objevili katakomby s ostatními parašutisty…
Mobilizace armády Slovenského státu byla vyhlášena 26.8.1939 a ze 160 tis. záložníků povolaných do 20. září nastoupilo 115 tis. osob. Útoku na Polsko se zúčastnily celkem 3 slovenské divize. Následně divize přešly na polské území ve směru Medzilaborce – Sanok a svůj postup zastavily 11. září 1939 na čáře Bukolsko – Kulaszne – Baligród – Jablonski – Cisna.V rámci slovenského letectva se do válečného tažení z polního letiště Kamenica nad Cirochou zapojily 37. a 39. stíhací letka s letouny B–534, společně s 16. průzkumnou letkou se stroji Š˜–328. Stíhačky chránily německé letouny Ju–87 při náletech na jižní Polsko do hloubky 60 až 90 km, zatímco průzkumné letouny zabezpečovaly postup slovenských pozemních jednotek. Ztráty slovenské armády činily 18 mrtvých, 46 raněných a 11 nezvěstných. Do slovenského zajetí padlo cca 1350 Poláků