Jazyk nahradí oko!

Autor: Jan Horák - 
4. 4. 2010
05:00

Slepí lidé mají o jeden důvod víc k radosti. Americká firma Wicab totiž vyrobila zařízení BrainPort, které lidem se ztrátou zraku usnadní orientaci v neznámém terénu. Vynález přitom funguje tak, že promítá jednoduchý obraz okolí na jazyk. Jak? Pomocí elektrických šoků!

Zařízení BrainPort se skládá z tmavých brýlí vybavených kamerou, ze kterých vede drát, na jehož konci je umělohmotná destička o velikosti 3x3 centimetry. Brýle pak umí převést snímaný obraz na povrch destičky, kde se mění na elektrické impulzy stimulující jazyk. Celkem je na destičce od 400 do 600 dírek, které umí na jazyku vytvořit dvojrozměrný obraz obsahující tři barvy: černou, šedou a bílou. V případě bílé barvy vychází z jednotlivých dírek elektrický šok, u šedivé je slabší a u černé žádný. Obraz se na jazyku obnoví třicetkrát za vteřinu a slepým lidem usnadní orientaci v prostoru.

Brýle se speciální kamerou, která umí převést obraz na elektrické impulzyBrýle se speciální kamerou, která umí převést obraz na elektrické impulzy | Wicab

Je to jako lízat baterii

V současné době zařízení ve Velké Británii testuje čtyřiadvacetiletý voják Craig Lundberg, který přišel o zrak ve válce v Iráku při výbuchu granátu. Podle něj elektrické šoky do jazyku nebolí a dá se na ně zvyknout. „Je to jako olizovat devítivoltovou baterii nebo praskající bonbony,“ vysvětlil Lundberg.

Pokud by někomu byla úroveň elektrických impulzů nepříjemná, dá se pomocí přiloženého ovladače zeslabit. „Kamera posílá signály dolů do lízátka a na váš jazyk. Tím získáte představu o obrysech a tvarech předmětů před vámi,“ dodává Lundberg.

Podle výrobců BrainPortu si první testovaní lidé zvykli na přístroj za dvě až 10 hodin. Po této době dokázali rozpoznávat předměty, odhadnout jejich vzdálenost a uchopit je. Po delším cviku pak už dokonce byli schopní rozpoznávat velká písmena a čísla a orientovat se bez jakékoliv pomoci v terénu. Přístroj se ještě oficiálně neprodává. Po uvedení na trh se jeho cena bude pohybovat kolem půl milionu korun.

Jak jinak vrátit zrak:

Bionické oči

Vědci už léta zdokonalují přístroj známý jako bionické oko. Jedná se o elektronický implantát, který zastupuje poškozené části oka a pomocí elektrod předává mozku informaci o obrazu. Ten snímá kamerou na brýlích a do implantátu ho přenáší bezdrátově.

Operace rohovky

V některých případech se dá vrátit zrak pomocí umělé rohovky. Jedná se o složitý a nákladný zákrok s nezaručeným výsledkem. Zrak navrácený touto metodou je však nejkvalitnější. Transplantací umělé rohovky se podařilo před měsícem vrátit zrak Karlu Pavelovi (71), který neviděl 53 let.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa