Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Pražská ZOO přišla o chovného samce varana: Dostal infarkt!

Osmiletý varan se 13. ledna postarao o své další potomstvo, poté mohl v poklidu umřít.
Osmiletý varan se 13. ledna postarao o své další potomstvo, poté mohl v poklidu umřít.  (Autor: David Malík)
Autor: ČTK, ših - 
19. února 2010
05:00

V pražské zoo včera uhynul jediný chovný samec varana komodského (†8). Za svůj život se stihl třikrát postarat o zplození potomků, což je naprostý unikát.

Naposledy si s varaní mamkou užil 13. ledna, ta 9. února nakladla 20 vajec. Příčina smrti nejplodnějšího samce varana v Evropě zatím není známa, určí ji až pitva. Jednou z variant je i infarkt. Možnost, že by varan zemřel kvůli sexuálnímu vyčerpání, je podle mluvčí Zoo Praha Jany Ptačinské Jirátové téměř vyloučená.

„Mohlo jít o infarkt, ale je zde i spoustu dalších možností. Nechceme spekulovat,“ uvedla mluvčí s tím, že výsledky pitvy by měly být hotové během dnešního dne.

Samci bylo osm let. V zajetí se varani dožívají 6 až 12 let. I kvůli své plodnosti a sexuálnímu apetitu se možná varan dočká vycpání a obohatí některé muzeum.

Varaní pár získala pražská zoo v listopadu 2004. Samice, které bude v tomto roce také osm let, před několika dny nakladla už třetí snůšku vajec. To je velký úspěch, protože v celé Evropě se podařilo odchovat jen šest těchto vzácných predátorů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi