Bombardér B-2, který pokořil rychlost zvuku!

Autor: INT, jho - 
17. 5. 2009
06:03

Na první pohled to vypadá jako ryba vyskakující z hladiny vody. Ve skutečnosti je to zabijácký stroj, bombardér B-2, známý také jako Spirit. Na fotografii je zachycen přesně v momentu, kdy se chystá překročit rychlost zvuku. Snímek byl pořízen, aby ukázal, že bombardéry B-2 jsou po vylepšení ve skvělé formě a do starého železa rozhodně nepatří.

Bombardéry Spirit jsou staré už 16 let. V době vzniku byly sice napěchované tou nejmodernější počítačovou technikou. To už ale v poslední době neplatilo a počítače uvnitř bombardérů žádaly výměnu. Loňské selhání a zřícení jednoho ze Spiritů nutnost výměny techniky jen podpořilo.

V těchto dnech se bombardéry dočkaly a dostaly zbrusu novou počítačovou techniku s novým softwarem. Podle firmy Semantic Designs, která navrhovala program v nových počítačích, se výměnou techniky prodlouží životnost zabijáckých strojů.

A že jsou i po velkém zásahu inženýrů bombardéry B-2 Spirit stále ve skvělé formě dokazují i snímky, které byly v těchto dnech pořízeny nad americkým městečkem Palmdale nedaleko Los Angeles.

B-2 Spirit se začal sériově vyrábět v roce 1993. Celkem se plánovalo vyrobit 135 kusů, nakonec jich však vzniklo pouze 21. Cena za jeden kus se přitom pohybuje kolem 23 miliard korun.

A čím jsou bombardéry tak výjimečné? Jejich předností je to, že je neumějí odhalit radary. Navíc jen jediný kus Spiritu dokáže srovnat se zemí třeba i celé město. Obsahuje totiž desítky tun výbušnin, včetně jaderných pum. Stroje svou palebnou sílu ukázaly poprvé v roce 1999 v Kosovu. Poté byly nasazeny ještě ve válce v Afghánistánu a Iráku.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa