Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Unikát: Tříměsíčního Marka operovali speciální navigací

unikátní operace
unikátní operace  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
27. února 2009
16:57

Unikátní neurochirurgickou operaci tři měsíce starého kojence s takzvanou vodnatelností mozku provedli lékaři plzeňské fakultní nemocnice.

Jako první ve střední a východní Evropě při ní využili elektromagnetický navigační systém. Díky němu mohli naprosto přesně umístit chlapečkovi z Rokycan do hlavy katétr, který pomocí drenážního systému odvádí přebytečný mozkomíšní mok do dutiny břišní, kde se vstřebává. Podle primáře Milana Choce použili plzeňský lékař tento způsob navigace jen několik měsíců po západní Evropě, řekl primář Milan Choc.

Operací, při níž se odvádí nevstřebávaný mozkomíšní mok z hlavy do těla, provedou v Plzni podle lékaře Petra Vacka 40 ročně. Plánování a provádění operace mozku pomocí trojrozměrného zobrazení není novinka. Revoluční změnou je ale způsob získání obrazu. S nadsázkou lze říci, že je to jakási GPS navigace pro neurochirurgy, konstatoval lékař.

I dosud se používala navigace, lékaři při ní museli hlavu pevně fixovat. To však nejde u novorozenců, kde hrozí nebezpečí deformace lebky. U takto malých dětí se proto operace prováděly bez navigace podle přesné anatomické znalosti operatéra nebo jen se sonografickou kontrolou. V takovém případě se ale až v deseti procentech případů nepodaří uložit katétr zcela přesně a je třeba opakovat operaci.

Malý Marek mohl jako první miminko ve střední a východní Evropě absolvovat operaci, při níž lékaři použili jen drobné čidlo nalepené dočasně na čele. Hlava nemusela být tak těsně fixovaná. Na základě předem získaných podrobných snímků z magnetické rezonance navigace při operaci přesně naváděla na potřebné místo. "O problémech jsme věděli už před porodem, narodil se o čtyři týdny dřív. Vítám všechno, co mu pomůže," řekla matka Eva Kovandová.

Drenážní systém zůstává ve většině případů na celý život, s růstem těla čekají pacienta operace, při nichž se podle potřeby drenáž prodlouží. Pokud by lékaři mozkomíšní mok neodvedli, pacient by byl ohrožen na životě, naopak včasný zásah umožní normální život. "Normálně se vyvíjí, máme mezi pacienty i několik absolventů vysoké školy," uvedl primář.

Náklady na vybavení k operaci nejsou malé. Navigační přístroj stojí podle Vacka kolem 11 milionů korun, další dva miliony stojí nástavba pro elektromagnetickou navigaci. Nemocnice ji má prozatím zapůjčenou.

Hydrocefalus (vodnatelnost mozku) je vývojová anomálie, při níž mozková část hlavy u dítěte je nápadně větší než obličejová. Zvětšení je způsobeno nahromaděním mozkomíšního moku v mozkových komorách, protože se nedostatečně vstřebává zpět do krve. Ročně se ve světě zavede na 150.000 katétrů, které mok odvádějí nejčastěji do břicha nebo do srdeční síně.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud