Metan na Marsu? Možná z živých organismů

Na Marsu bylo zjištěno na několika místech velké množství metanu, což by mohlo znamenat, že tam existuje geologická aktivita nebo probíhají biologické procesy.
"Na Zemi živé organismy produkují více než 90 procent metanu přítomného v atmosféře a zbývajících deset procent je geochemického původu. Na Marsu by metan mohl znamenat jednu z těchto aktivit," uvádějí autoři studie. Jeho přítomnost by mohla být ukazatelem potenciálního života. Informuje o tom americký odborný časopis Science.
Množství metanu zjištěného na rudé planetě je srovnatelný s objemem na aktivních místech Země, uvádí hlavní autor studie, planetolog Michael Mumma, který řídí astrobiologické středisko Goddard Space Flight Center při americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Vědci připouštějí, že původ metanu na Marsu je záhada. "Věk metanu, který jsme zjistili, nelze určit, mohl se tam objevit hodně dávno, nebo i zcela nedávno."
Metan byl zjištěn v atmosféře Marsu už před pěti lety. Nyní vědci zjistili, že je ho na některých částech planety velké množství.
V atmosféře by měl vydržet je krátkou dobu, protože ho zničí sluneční svit. Jeho trvající přítomnost znamená, že se doplňuje a že se tvoří při nějakém procesu.
"Hypotézy o geochemickém nebo biologickém původu jsme probádali, ale k žádné vědecky podložené dohodě jsme nedospěli," vysvětlují autoři studie.
Tyto hypotézy většinou vycházejí z analogických jevů známých na Zemi, kde metan produkuje tavící se magma nebo vzniká při činnosti bakterií.