Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Top 10 nevražednějších zvířat na světě

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Nový Čas - 
2. prosince 2008
16:20

VIDEO Lidé žijí se zvířaty v neustálém kontaktu. Vytvořili jsme zoo, safari, cvičíme je. V divoké přírodě však stále žijí predátoři, kteří zabíjejí téměř dennodenně.

Jakkoli jsme na vrcholu žebříčku evolučního vývoje a teoreticky bychom dokázali vyhubit všechno živé na této planetě, někdy se ocitáme v situacích, ve kterých nám nepomůže ani silná střelná zbraň a přestože jsme inteligenčně nejsilnější živočišný druh, naše síla je v porovnání s některými živočichy zanedbatelná. A to ani nezáleží na jejich velikosti.

10 - Medúzy

Více než 100 úmrtí za rok

Toto je výborný příklad, jak dokáže volně si plavající, nevinně vypadající želatinová houba usmrtit člověka - a to z toho nemá ani užitek. Nejvíc se jich vyskytuje na pobřeží Austrálie v letních měsících. Medúzy vlastně nemají při pocitu ohrožení proč utíkat (kdoví, jestli to vůbec dovedou cítit). Ony si jednoduše plavou, a když se o objekt otřou, jejich jed dokáže způsobit kterémukoli člověku způsobit vážné zranění a v nejhorším případě i smrt.

Finální tah: Jakmile přijdou chapadla medúzy do kontaktu s lidským masem, končí všechna sranda. Chapadlo pokožku doslova spálí, což způsobuje okamžitou bolest a odumření tkáně a následné selhání plic a srdce, což vyústí v zástavu. Kůže zčervená a vytvoří se na ní malé jizvičky a puchýřky.

9 - Hroši

Více než 200 úmrtí za rok

Hladoví, velice hladoví hroší sice vypadají mírumilovně, ale v Africe představují těžkotonážní smrtící nebezpečí a mnozí je považují za nejnebezpečnější a nejagresivnější zvířata na kontinentě. Hroší jsou nejagresivnější zejména, když jsou v okolí mláďata dobytka a udělají cokoli, aby ochránili své mladé (i bez přímého útoku na ně).

Finální tah: Nejenže jsou hroši extrémně silní, ale jsou i mnohem rychlejší než je člověk - na kratší vzdálenosti. Takže utéct rozzuřenému hrochovi je marná lásky snaha. Nespočetně afrických domorodců už padlo za oběť hrochům, například i když se jen plaví na loďkách přes jejich území. V jejich mocných čelistech skončí člověk jako slabá větvička a následně ho v krutém boji ve vodě hroch utopí nebo udusí.

8 - Lvi

Více než 250 úmrtí za rok

Král džungle je jedním z nejukázkovějších predátorů, je rychlý, šikovný a nesmírně silný, pro lov má šestý smysl a když jde o čerstvé maso, nezná slitování. Lvi můžete kromě afrických plání vidět takřka na celém světě - v rezervacích a zoologických zahradách. Lvi vidí lidi jako pomalou, celkem objemnou kořist (chodící jen po dvou nohách).

Finální tah: Není třeba dělat rozsáhlý průzkum, abychom přišli na to, jak lev loví. Nezáleží na tom, jak jste rychlí nebo jak se snažíte být nenápadní. Lev vždycky vyhraje, pokud nemáte po ruce nějakou vymoženost moderní techniky. Budou vás pronásledovat, potom se na vás svalí hmotností menšího auta a začnou trhat maso z těch nejmasitějších partií (stehna a vnitřnosti představují nejvyhledávanější objekty). A nezkoušejte si ani jen představit lví drápy lechtající vás pod pažemi.

7 - Včely

Více než 400 úmrtí ročně

Pokud by kterýkoli zvířecí zabiják v tomto seznamu potřeboval dokončit svůj skutek, včely by byly ten nejlepší výběr. Včely jsou pro člověka nezbytné a zároveň mohou být smrtelné. Najdeme je na celém světě, ale největší počet smrtelných úrazů se objevuje na americkém kontinentu.

Finální tah: Jedno včelí žihadlo neznamená skoro nic (pokud nejste alergik); problém nastává v okamžiku, kdy se seskupí do roje a cítí se ohrožené. Včely (hlavně africké včely) jsou extrémně teritoriální. Představte si poštípání stovkami až tisíci žihadly najednou - není moc příjemné umřít opuchlý.

6 - Africký buvol

Více než 500 úmrtí ročně

Jedním z největších afrických netvorů je vodní buvol. Toto mohutné zvíře je naprosto nepředvídatelné a není přátelské k jakémukoli tvorovi blížícímu se k jejich stádu. Africký buvol má doslova "výkyvy nálady". Jednou je úplně mírumilovný a plachý a jindy dokáže zaútočit jak kterýkoli jiný predátor.

Finální tah: Toto zvíře dokáže způsobit pomalou a nesmírně bolestivou smrt. Tenké silné roky na jejich hlavě dokáží hravě probodnout i vaší lebku, nemluvě o probodávání celého těla. A protože je buvol zvíře žijící ve stádě, jeho oběť má v sobě obyčejně rohů hned několik. buvol nezabíjí hned, ale způsobuje četná vnitřní zranění. To bolí.

5 - Sloni

Více než 600 úmrtí za rok

Největší suchozemský savec dokáže být miloučký obr i zuřivý ďábel. Tyto oblíbené ikony cirkusových stanů najdete hlavně v Africe a Jižní Asii, kde je lidé využívají hlavně pro obchod, transport a jako turistickou atrakci. Ale jak jistě víte, sloni těžko zapomínají a nepříjemnému cvičiteli se dokáží ošklivě pomstít.

Finální tah: Největší zbraní slonů je jejich velikost. Sloni už rozdupali nespočet lidských hlav a rozmačkali tisíce těl svých trenérů a majitelů. V nejhorším případě se slon dostane do stadia "masakru", kdy se z něj stane jedna zuřivá bestie. Slonovi jako zbraň slouží kromě jiného mocný chobot a bílé kly.

4 - Krokodýlové

Stačí jeden pohled a každý hned vytuší, že krokodýla si do postele asi jen tak nevezme. Krokodýly různých druhů najdete téměř na celém světě kromě Evropy a lidské maso jim chutná stejně jako maso z jiných živočichů.

Finální tah: Krokodýlové přinášejí téměř nejvažnější lidské oběti. Rozzuřená bestie se na svou oběť vrhne a rychlostí blesku jí sevře ve svých nesmírně silných čelistech - víc než pětkrát silnějších než čelisti hyeny. Jakmile vás krokodýl "cvakne", tak jste za vodou - už se nemusíte snažit. Nejlepší na tom je, že jste mrtvý dřív, než přijdete na to, kterou končetinu vám krokodýl odtrhl jako první.

3 - Štíři

Až 5 000 úmrtí ročně

Členovci s osmi nohami a žihadlem na ocase dokáží být nesmírně krutí. Jsou to houževnatí malí vrazi, kteří dokáží usmrtit svou oběť jedním bodnutím. Nejsmrtelnější kousky se nacházejí v Africe, ale několik druhů se našlo i v extrémních podmínkách Himalájí a And.

Finální tah: Štíři dokáží způsobit ukrutnou bolest i svými zdánlivě malými klepety. Tito malí predátoři vypouštějí množství jedu v závislosti na tom, jak velkou hrozbu pro ně živočich představuje. Mnoho štírů způsobit smrt nedokáže, ale na ty ostatní pozor. jejich jed obsahuje silný neurotoxin, který má za následek ztrátu vědomí, křeče a neschopnost dýchat, což potom vede k nedobrovolnému udušení.

2 - Hadi

Více než 100 000 úmrtí ročně

Tito chladnokrevní plazi jsou tichými zabijáky. Toxicita hadích jedů je u některých z nich přímo neuvěřitelná a každý kontinent hostí aspoň několik druhů jedovatých hadů. Například na Srí Lance žije až 100 druhů smrtelně jedovatých hadů. Zabíjejí lidi jen z jediného důvodu: cítí se ohroženi. Jejich postup je jednoduchý, do oběti se zakousnou svými extrémně ostrými zuby a do rány potom vstříknou jed.

Finální tah: Myslíte, že kousnutí bolí? Tak to ani nemyslete na následky hadího jedu. Nejsmrtelnější druhy hadů (jako například asijská kobra nebo "černá mamba") usmrtí člověka v průběhu minuty. Jejich jed působí na nervovou soustavu a může vyústit v celkovou paralýzu a zvracení. A jestli vás náhodou neukoušou k smrti, dejte pozor, aby vás neudusili (hroznýš královský) nebo celého nezhltli (krajta). Hadi mají k dispozici několik smrtících technik.

1 - Komáři

2 až 3 miliony úmrtí ročně

Ano, právě komáři, anebo lépe moskyti jsou největšími zabijáky zvířecí říše. Ale předtím než tohoto malého tvora rozplácnete novinami, zamyslete se nad tímto: moskyti jsou největšími přenašeči malárie na světě (tedy hlavně v Africe), přičemž ročně způsobí miliardy poštípání. Na světě existuje víc než 3 000 druhů komárů, které přenášejí několik druhů smrtelných nemocí.

Finální tah: Komáři zabíjejí pomalu a potichu. Jejich poštípání nebolí. Důležitá je infekce, kterou přenesou. Horečky, nevolnost, zvracení, zvětšení sleziny; celá plejáda doprovodných jevů, které na vás nebezpečný moskyt může přenést. A vidíte, kolik případů končí smrtí.