Toxické ropuchy zabíjejí v Austrálii

Biologové ze Severních Teritorií Austrálie hlásí ekologickou katastrofu. Tu tam působí zavlečené obří ropuchy, které se stávají snadnou obětí krokodýlů.
Velcí plazové si sice na svých obojživelných sousedkách dobře smlsnou, jed z ropuších žláz je ale pro ně příliš toxický a působí značné úhyny v jejich řadách.
Studie z let 2005 a 2007 prokazují, že do oblasti v ústí řeky Victorie masivně pronikají ropuchy, které se stávají snadnou obětí věčně hladových krokodýlů. Mléčně bílý sekret plný toxických látek z ropuších žláz ale působí úmrtí značného počtu dospělých plazů.
Od roku 2005 podle biologa Mika Letnika z University of Sydney zabily ropuchy až 77 procent sladkovodních krokodýlů ve zmíněné oblasti.
"Ta čísla jsou zvláště znepokojující, protože odstraněním vrcholných predátorů, jakými sladkovodní krokodýli jsou, může zvýšit početní stavy jejich kořisti a způsobit kaskádovité změny v ekosystému, které lze jen stěží předpovědět," uvedl Letnic.
Ropuchy obrovské byly do australského Queenslandu přivezeny v roce 1935. Tehdy se snažili zemědělci s jejich pomocí omezit některé druhy škodlivého hmyzu. Jenže ropuchám se začalo příliš dařit a zamořily celou oblast, z níž se teď šíří směrem na západ kontinentu. Požírat je začaly řady ještěrů a hadů, pro které se však pochoutka stala osudnou právě jako pro zmíněné krokodýly.