Venezuela dál znárodňuje

Hugo Chavez
Autor: ČTK - 
19. 8. 2008
08:01

Venezuelská vláda vyvlastnila cementárny, které patřily mexické společnosti Cemex SAB.

Cemex se totiž nedohodl s vládou na podmínkách převzetí majoritního podílu. Se zbývajícími dvěma společnostmi, francouzskou Lafarge a švýcarským Holcimem, se vláda dohodla; obě společnosti souhlasily, že zůstanou minoritními partnery ve firmách. Převzetí cementáren je dalším krokem v plánu prezidenta Huga Cháveze získat státní kontrolu nad důležitými odvětvími hospodářství.

Všechny tři společnosti patří mezi největší producenty cementu na světě a dominují venezuelskému cementárenskému průmyslu. Po znárodnění zůstává v soukromých rukách pouze několik malých domácích společností.
Prezident Chávez označil znárodnění cementáren za jeden z mnoha kroků k socialismu. Již dříve vláda znárodnila telekomunikační a elektrárenské firmy, největšího výrobce oceli v zemi a velké ropné projekty.

Venezuelská vláda má problémy splnit svůj slib že vystaví velké množství levných domů. Chávez obvinil zahraniční cementárny, že omezují prodej na domácím trhu, a naopak cement vyváží, aby tak maximalizovaly své zisky. Podle Chavéze proto není dostatek cementu pro domácí výstavbu a znárodnění má tento problém vyřešit.

Ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez uvedl, že vláda zaplatí za podíl 85 procent ve venezuelské divizi Holcimu 552 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč). Lafarge prodá podíl 89 procent za 267 milionů dolarů. Cemex však podle něj požadoval za své závody 1,3 miliardy dolarů, což bylo pro vládu příliš. Cemex v prohlášení uvedl, že akceptuje převzetí, avšak další informace neposkytl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa