Pocta pro zabitého vojáka

Autor: Tomáš Belica - 
3. května 2008
19:32

Slzy pro hrdinu! Armádní speciál přivezl v sobotu odpoledne čtyři zraněné české vojáky a ostatky Radima V. (28) z Afghánistánu.

Oči zalité slzami, ve tvářích znatelná jen bolest ze ztráty syna, kamaráda...

To se včera dalo vyčíst z tváří přítomných na vojenském letišti v pražských Kbelích, kam v podvečer speciál přivezl ostatky rotného Radima V. (+28), kterého v Afghánistánu zabila výbušnina.

Speciálem se do ČR vrátili i další čtyři zranění vojáci. Tři z nich jsou ve stabilizovaném stavu, stav čtvrtého je vážný. Po příletu byli okamžitě převezeni do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Na počest mrtvého vojáka, který byl příslušníkem prostějovského průzkumného praporu, se konal smuteční ceremoniál. "Jde o největší tragédii zahraniční mise," prohlásil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který přišel na letiště spolu s ministryní obrany Vlastou Parkanovou a americkým velvyslancem Richardem Graberem.

Padlý rotný byl in memoriam povýšen do hodnosti praporčíka a obdržel vyznamenání.

Už v časných ranních hodinách se s Radimem rozloučili vojáci v Afghánistánu. Na poslední cestu ho vyprovodili za zvuku Ave Maria. Během ní rakev potaženou státní vlajkou, s červeným baretem a růží naložili do speciálu. Ten se pak vydal do Bagrámu, kde naložil další čtyři zraněné.

K tragédii došlo ve středu poté, co vůz najel na roznětku silné nálože.

<hr/>
<strong>Jak to probíhalo na letišti?</strong>
17:55 - Čestná jednotka je nastoupená. Na ploše čekají sanitky.
18:01 - Letoun dosedl a pomalu zastavuje. V patřičné vzdálenosti od přítomných novinářů opouštějí ranění palubu. Těžce raněného odváží vrtulník, ostatní do nemocnic rozváží sanitky.
18:15 - Rakev zabalená ve státní vlajce vyjíždí z letadla. Vojáci ji odnáší na připravený katafalk.
18:20 - Slovo má kaplan, zabitý voják je posmrtně povýšen a je mu uděleno vyznamenání. Zní státní hymna.
18:36 - Obřad končí, pohřební vůz odváží rakev.