Big Ben se náklání: Chce se vyrovnat věži v Pise?

Londýnská věž parlamentu se zvonem Big Ben se náklání. Patrně za tom může linka metra  (Autor: Archiv Bena Cristovao)
Autor: bali, ČTK, mivrk - 
11. října 2011
17:09

Každým rokem se věž britského parlamentu se slavným Big Benem naklání víc a víc. Nyní je sklon chlouby Londýna vidět i pouhým okem. Věž se vychýlila už o půl metru směrem k Francii! Chce se snad vyrovnat světoznámé italské nakloněné věži v Pise?

Podle zpráv odborníků se náklon věže nejvýrazněji  změnil v letech 2002 – 2003. Co ale tak rapidní změny 153 let staré věže způsobuje, specialisti netuší. Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že věž by mohlo narušovat metro, protože pod ní jedou hned dvě linky, a navíc, jsou pod věží i podzemní garáže.

I přesto, že při výstavbě nejnovější linky metra Jubilee byly výrazně zpevněny podloží stavby, každý rok se věž hne o milimetr. „Pravděpodobně by se s tím mělo něco dělat, i když náklonu věži v Pizze by dosáhla až za 4000 let,“ směje se jeden z odborníků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud