Faraona Mubaraka soudili v kleci a na lůžku
AKTUALIZOVÁNO - V Káhiře začal dlouho očekávaný soud s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubarakem (83). Do soudní síně ho přivezli na nemocničním lůžku. Třiaosmdesátiletému exprezidentovi hrozí za korupci a podíl na smrti stovek demonstrantů při letošních protestech trest smrti. Mubarak veškerou vinu popřel.
"Naprosto popírám veškerá obvinění. Tyto trestné činy jsem nespáchal," prohlásil Mubarak. Venku před soudní budovou se stovky policistů snažily zvládnout potyčky mezi prezidentovými příznivci a odpůrci. "Měli by ho pověsit," řekla Jalala Faisal Ali, jejíž osmnáctiletý bratr byl zabit při nepokojích. "Je zodpovědný za všechny ty mrtvé, protože to dělal jen proto, aby zachránil sebe a své syny,"dodala.
Mubarak byl na lůžku umístěn do prostoru obžalovaných za masivními mřížemi spolu se svými syny v síni, kde proces sledovalo na 600 lidí. Líčení přenášela v přímém přenosu státní televize. "To že ho umístili do klece není z bezpečnostních důvodů, jde o to ho ponížit," myslí si expert na Blízký východ Michael Lüders z německého deníku Bild.
Soudce musel několikrát v soudní místnosti prosit o klid. Po té, co byla Mubarakovi přečtena všechna obvinění, která rezolutně odmítl, požádal právní zástupce obětí masakru o trest smrti pro ministra vnitra Habíba Ibráhíma Adlího. Po dlouhé odmlce pak soudce proces s Mubarakem odložil na 15. srpna, s ministrem vnitra bude stání pokračovat zítra. Na další soudní jednání bude Mubarak čekat v káhirské nemocnici, kde bude mít veškerou péči.
Bývalý prezident byl nejprve převezen letadlem z přímořského letoviska Šarm aš-Šajch a následně vrtulníkem před policejní akademii, kde se soud koná. Z vrtulníku ho před budovu převezla sanitka.
Již před jeho příletem se před budovou policejní akademie rozpoutaly potyčky mezi stovkami Mubarakových stoupenců a oponentů. Policisté v zářivě bílých uniformách se snažili demonstranty, kteří na ně házeli kameny a láhve s vodou, od sebe oddělit.
Přelíčení se mají zúčastnit mimo jiné příbuzní některých z 850 demonstrantů zabitých při lednových a únorových protestech.
Mubarak, který se téměřdo posledních chvil své třicetileté autoritářské vlády těšil výrazné podpoře západního světa, žil od svého svržení v únoru v internaci v letovisku Šarm aš-Šajch. Jeho zdravotní stav vyvolává značné pochyby. Podle lékařů trpí srdečními problémy.
Souběžně má dnes začít z července odročené jednání v procesu s exministrem vnitra Habíbem Adlím obžalovaným z nařízení střelby do demonstrantů při masových protestech, které vedly ke svržení Mubarakovy vlády.