Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Na Krymu se našly možná nejstarší evropské stopy člověka

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, mivr - 
21. června 2011
20:20

Archeologové objevili na ukrajinském Krymu možná nejstarší důkazy o existenci moderního člověka Homo sapiens sapiens na území Evropy. Podle britské BBC jde o nástroje, slonovinové ozdoby, zuby a další věci.

Podle britské BBC, jejíž informace potvrzuje ukrajinský odborný tisk, našli odborníci při vykopávkách v lokalitě Buran Kaja stopy po lidské činnosti staré 32 000 let. Prý jde o nástroje, slonovinové ozdoby, zuby, ale hlavně o 32 tisíciletí staré úlomky opracovaných lidských i zvířecích kostí.

Úlomky mají přibližně stejný rozměr, což potvrzuje účelové zpracování. Vědci soudí, že opracované lidské kosti byly součástí pohřebních rituálů. Dlouhé zvířecí kosti byly, na rozdíl od dochovaných kostí lidských, zbaveny morku, a tudíž určeny k pojídání.

Čtyři jeskyně v komplexu Buran Kaja objevil ukrajinský archeolog Alexandr Janěvič v roce 1991. Za dvacet let tu vědci našli kolem 200 fragmentů lidských kostí a velké množství kostí zajíců, antilop a lišek.

Ozdoby nalezené v jeskyních svědčí o příslušnosti k takzvané gravettské kultuře, která v období zhruba 28 000 až 21 000 let před naším letopočtem zasahovala do celé Evropy. Podle některých vědců jsou nálezy na Krymu nejstarším dochovaným vzorkem této kultury.

Zobrazit celou diskusi