Mubarak je za mřížemi, dostal infarkt!

Mubarak čelí obvinění z korupce
Autor: ČTK - 
13. 4. 2011
08:15

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak a jeho synové byli na 15 dní zadrženi kvůli vyšetřování jejich podílu na násilí proti demonstrantům a korupčních obvinění. Mubaraka museli po výsleších odvézt do nemocnice. Podle některých zdrojů měl infarkt.

Oznámení o zadržení exprezidenta následovalo krátce po vydání příkazu k zadržení jeho synů a jen několik hodin poté, co byl exprezident v úterý hospitalizován v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Mubaraka totiž postihla srdeční slabost během úterního výslechu. Očekává se, že během zadržení zůstane v nemocnici.

Mubarakův mladší syn Gamál zastával přední posty ve vládní straně a mnozí ho považovali za budoucího nástupce otce v prezidentském křesle. Starší syn Alá je obchodníkem. Oba by měli být podle agentury AP převezeni do Káhiry.

Dav asi 2000 lidí se před budovou soudu dožadoval v uplynulých hodinách zadržení bratrů. Když se dozvěděl, že se tak skutečně stalo, propukl v jásot. Na policejní dodávku, která bratry odvážela, lidé házeli lahve s vodou, kameny a boty, což v arabském světě znamená hluboké opovržení.

Mubarakovu vládu po téměř 30 letech u moci ukončily 11. února masové protivládní protesty. Exprezident spolu s rodinou je obviňován z korupce. Tato obvinění nicméně označil za lživá.

Účet generálního prokurátora na Facebooku byl vytvořen jako vstřícný krok ministerstva spravedlnosti vůči rodinám obětí a zraněných během protestů.
Mubarak stál v čele Egypta od roku 1981. Ke konci vlády měl řadu zdravotních problémů, loni například podstoupil operaci žlučníku. Poslední dva měsíce se dvaaosmdesátiletý politik na veřejnosti neukazoval. Egyptská státní média po jeho svržení spekulovala, že trpí rakovinou tlustého střeva a slinivky břišní.

Doporučujeme
gogo ( 13. dubna 2011 11:46 )

Jinak než bývá běžné... Stále mi není jasné kdo tam dnes skutečně vládne a ve prospěch koho ... Kdo si tuto "revoluci" objednal....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa