Mubarak je v kómatu, znělo Káhirou

Autor: ČTK, oj, vk - 
14. 2. 2011
16:39

Je v kómatu? Není v kómatu? Od pátku, kdy egyptský prezident Husní Mubarak (82) po třiceti letech rezignoval na svoji funkci, se množí zprávy o jeho špatném zdravotním stavu. Mubarak se stáhl do ústraní a zatímco někteří informují o tom, že je v letovisku Šarm aš-Šajch, ostatní spekulují, že odjel někam do zahraničí. A i přesto, že je prý exprezident vážně nemocný, odmítá se léčit.

Mubaraka podle jeho blízkých zřejmě vyčerpaly masové protesty, které v Egyptě panovaly osmnáct dní a jejichž cílem bylo ho sesadit. I když Mubarak dlouho odolával tlaku, nakonec prohlásil, že končí. A statisíce lidí začaly slavit.

Od té doby je podle egyptského deníku Al-Gomhuria exprezident v těžkém psychologickém stavu, odmítá brát léky, je skleslý a opakovaně ve své přímořské rezidenci ztratil vědomí. Podle vyjádření vládních médií ale  v kómatu není, je jen vážně nemocný. Někteří dávají jeho zdravotní komplikace do souvislosti s operací žlučníku, které se podrobil loni v Německu.

Po páteční Mubarakově rezignaci se situace v Egyptě částečně uklidnila. Nejvyšší vojenská rada, která převzala moc, v neděli pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Slíbila také, že po přechodném období předá správu civilní vládě.

Rovněž vyšlo najevo, že ještě před tím, než Mubarak podal demisi, převáděl horečně majetek do bezpečí a převedl většinu svých peněz na bezpečné zahraniční účty. Minimálně ve Švýcarsku mu je však už banky stačily zmrazit. Mluvčí ministryně zahraničí Evropské unie už v souvislosti s tím oznámila, že EU se v této věci bude řídit případnou žádostí z Káhiry.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

monikare ( 15. února 2011 06:32 )

Já už jsem v težkém PSYCHOLOGICKÉM stavu z dění kolem dávno ...To je mazec! Kdo proboha ty články píše? Chápu, že dnes mlaďoši mají nějakou tu češtinu na háku, ale plést si pojmy s dojmy? To je FLUSTRUJÍCÍ

Zobrazit celou diskusi
Další videa