Přírodní katastrofa v Indonésii: Nejméně 310 mrtvých!

Autor: ČTK, jaj - 
28. října 2010
10:55

Zemětřesení a tsunami v pondělí, výbuch sopky Merapi v úterý. Z těchto katastrof se Indonésie stále vzpamatovávái. Podle agentury Reuters dohromady vyžádaly už přes 310 obětí, dalších 411 osob je pohřešováno. Sopečná aktivita je v Indonésii běžná, během přírodních katastrof zde zemřely statisíce lidí.

Zemětřesení mělo sílu 7,7 Richterovy škály, což je téměř nejvyšší možné. Pobřeží a ostrovy zasahovaly i třímetrové vlny tsunami. Záchranné operace jsou obtížné převážně na odlehlých ostrovech v Indickém oceánu. "Máme nejméně 282 mrtvých a čtyři stovky pohřešovaných," uvedl šéf záchranářů provincie Západní Sumatra Harmensyah.

Americký prezident Barack Obama má do Indonésie naplánovanou cestu v listopadu. Vyjádřil politování nad ztrátami na lidských životech a přislíbil Jakartě pomoc.

Do postižených oblastí už začala proudit pomoc v podobě potravin, přikrývek a stanů. Nedostatek je ale pitné vody, což zvyšuje nebezpečí nemocí.

Přívalová vlna likvidovala vše v cestě

Dvaatřicetiletý rolník Borinte si zoufá nad svou bezmocností, když se mu nepodařilo zachránit milovanou manželku a tři děti. "Když jsme viděli, jak se vlna blíží, snažili jsme se utíkat, ale voda byla rychlejší," říká. On jediný si z rodiny zachránil život, podařilo se mu chytit plovoucího prkna.

Přívalová vlna zasadila ránu turistice na souostroví Mentawai, které je rájem pro surfaře. Mezi mrtvými však není žádný zahraniční turista.

Pohotovost kvůli sopce

Na ostrově Jáva asi 2000 kilometrů východně zůstává vyhlášena pohotovost kvůli sopce Merapi, která v úterý desetkrát chrlila lávu. Mraky popela a žhnoucích mračen usmrtily nejméně 30 lidí a v nemocnici ve městě Yogyakarta (asi 25 kilometrů od kráteru) zůstává 17 zraněných lidí.

Spousta jich je popálena a mají silné dýchací potíže. Mezi mrtvými je i Mbah Marijan, muž známý jako duchovní strážce hory, která je považována za posvátnou. Některé z obětí byly natolik spáleny, že není možná je identifikovat.

Sopka se zklidnila, nebezpečí trvá

Přes 40.000 lidí muselo opustit své domovy, byli evakuování do náhradních středisek. Na některé části svahů sopky je vstup zakázán. Výbuchy Merapi ohrožují na životě přes milion lidí. Vesničané jsou však na rozmary vulkánu zvyklí. K větším erupcím dochází pravidelně v rozmezí čtyř až pěti let. V roce 1994 zabila láva více než 60 lidí a zatím nejhorší katastrofa si v roce 1930 vyžádala 1300 lidských životů.

V oblasti je 129 aktivních sopek, které odborníci pravidelně sledují! Indonésie byla svědkem jedněch z vůbec nejničivějších sopečných erupcí v dokumentované historii. Výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 byl slyšet přes 3000 kilometrů daleko. Popel, láva a následná tsunami tehdy pohřbily 36.000 osob.

Ohňový prstenec

Indonéské souostroví leží v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci, zemětřesení a výbuchy sopek jsou zde na běžném pořádku. Každoročně je zde asi 7000 zemětřesení. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří tsunami připravily v regionu o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 jen v Indonésii.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi