Zabavenou pochodeň vydražili za půl milionu

Originální olympijská pochodeň se na aukci vydražila za půl milionu korun
Autor: mor, Kjak - 
1. října 2010
21:30

Originální olympijskou pochodeň z XI. letních her, konaných v Berlíně v roce 1936 pod taktovkou nacistů, dražili na karlovarském soudu. Trofej zabavil exekutor dlužníkovi (51). Na dražbě se prodala za 500 000 korun.

Hodnotu historické trofeje měli problém odhadnout i soudní znalci. „Oslovili jsme několik odborníků, nikdo si ale netroufl její cenu určit. Nakonec se znalci dohodli na částce 15 000 korun, přičemž vyvolávací cena musela být podle zákona třetinová,“ řekl soudní vykonavatel Martin Hájek.

Podle posudků bylo těchto olympijských pochodní vyrobeno okolo čtyř tisíc. Pouze deset by jich ale mělo být v Česku. Původní majitel ji zdědil po své pratetě, která byla manželkou lékaře československé výpravy. Jelikož ale neplatil výživné na svou dceru, exekutor mu pochodeň zabavil.

V aukční síni se na dražbu dostavila desítka zájemců. Vyvolávací cena 5000 korun se během několika minut vyšplhala na stonásobek. Úspěšný dražitel ji tak získal za úctyhodného půl milionu korun. „Podle mě se jedná o předmět obrovské historické hodnoty. Trofej jsem vydražil pro soukromé účely,“ dodal dražitel, který chtěl zůstat v anonymitě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

wrunx ( 2. října 2010 07:37 )

exekutorovi nelíbí, takováhle popularita. Teď mu hůř půjde obohacovat se na zabaveném majetku když se za tou kauzou budou lidi otáčet.

nora20 ( 2. října 2010 02:10 )

abych se jednou mohla dosytosti najíst a luxusně obléct

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud