BP zkouší ucpat vrt v Mexickém zálivu

Upravené logo BP  (Autor: greenpeace.co.uk)
Autor: ČTK, rvs - 
3. srpna 2010
23:23

Petrochemická firma BP zahájila pokus o ucpání poškozeného vrtu, z něhož do Mexického zálivu několik měsíců proudila ropa. Její pracovníci budou do vrtu vhánět bahno a posléze i cement skrze prozatímní kryt. Firma jej na vrt umístila před několika týdny, a zastavila tak proudění ropy do moře.

Admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který koordinuje záchranné práce, dnes ale varoval, že tečku za havárií možná učiní až dokončení prací na pomocných vrtech. Jimi by BP mohla vhánět bahno a cement do vrtu i zespodu, a ukončit tak únik, který Bílý dům označil za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách země.

"Řešením jsou pomocné vrty. Ta věc nebude opravdu zcela utěsněná, dokud pomocné vrty nebudou hotové," uvedl Allen. Admirál se obává, že by i po pokusu ucpat vrt shora mohla ropa stále unikat v prostoru mezi vnějším krytem a potrubím uvnitř vrtu. První pomocný vrt by měl být hotový v polovině měsíce.

BP před zahájením pokusu o ucpání vrtu provedla několik testů. Z jejich výsledků usoudila, že může zahájit práce na utlumení vrtu. "Cílem těchto procedur je pomoci strategii uzavření a izolace vrtu. Naváže na ni chystaná operace s pomocnými vrty," uvedla dnes petrochemická firma.

Únik ropy tvrdě odnesli všichni živočichové, žijící v mexickém zálivu.Únik ropy tvrdě odnesli všichni živočichové, žijící v mexickém zálivu. | ČTK

Největší katastrofa v dějinách

Podle posledního odhadu od té doby do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu v dějinách. Předchozí největší podobné neštěstí byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Do moře tehdy uniklo 3,3 milionu barelů ropy.

Společnosti BP za únik ropy do Mexického zálivu podle dnešního vydání deníku The Wall Street Journal hrozí pokuta nejméně asi čtyři miliardy dolarů (asi 80 miliard korun). Pokuta se vypočítává právě z množství ropy, jež se do zálivu vylilo.

Zákon přitom počítá s postihem asi 1100 dolarů za barel. Vzhledem k tomu, že se BP podařilo zachytit asi 800.000 barelů, činila by pokuta asi 4,5 miliardy dolarů. Pokud by ale vláda rozhodla, že příčinou katastrofy bylo hrubé zanedbání na straně petrochemické firmy, mohla by pokuta činit až 4300 dolarů za barel.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud