Odstupné za ropnou katastrofu? 354 milionů korun!

Šéf koncernu British Petroleum, firmy, která může za ropnou katastrofu v Mexickém zálivu, Tony Hayward odejde z jejího vedení s astronomickým odstupným 354 milionů korun!
Hayward se v čele gigantu BP stále drží. Od dubna přitom Mexický záliv ničí ropa unikající z vrtu společnosti BP. Snahy o zastavení katastrofy jsou marné, ropa devastuje podmořský život, ohrožuje už i pobřeží Spojených států a Hayward? Lži, výmluvy a plané sliby. Jedinou aktivitu, kterou za poslední měsíce vyvinul, byla dovolená na jachtě v Evropě, tady jsou moře totiž zatím čistá!
Haywardovy dny v BP jsou teď ale sečteny. V pondělí by měl být jeho odchod z vedení BP oznámen. Jenomže tento pán z čela firmy neodejde jako spráskaný pes, ale jako milionář. Na odstupném totiž, jak uvádějí zahraniční agentury, dostane minimálně 11,8 milionů liber, což v přepočtu činí asi 354 milionů korun!
Plošina Deepwater Horizont vybuchla koncem dubna, od té doby to šlo s Haywardem z kopce | EPA, Reuters
Katastrofa den po dni
20. dubna - Výbuch a následný požár na těžební plošině Deepwater Horizon, kterou provozovala britská ropná společnost BP, zabil 11 dělníků. Plošina vyhloubila vrt v hloubce 1500 metrů pod hladinou ve vzdálenosti asi 70 kilometrů od pobřeží amerického státu Louisiana.
22. dubna - Těžební plošina Deepwater Horizon se potopila. Na hladině Mexického zálivu se vytvořila ropná skvrna o délce asi osmi kilometrů.
25. dubna - Nepodařilo se spustit bezpečnostní ventil, který by měl zamezit úniku ropy z poškozeného vrtu.
30. dubna - Představitel společnosti BP Tony Hayward oznámil, že firma převezme plnou zodpovědnost za katastrofu a zaplatí náklady za úklid ropy.
2. května - Americký prezident Barack Obama poprvé navštívil pobřeží Mexického zálivu.
2. května - BP začala hloubit první odlehčovací vrt, který má umožnit zabetonování vadného vrtu zespoda.
7. května - Pokus zastavit únik ropy pomocí obřího krytu, který byl spuštěn na vrt, se nezdařil. Zařízení ucpaly zmrzlé uhlovodíkové krystaly.
19. května - Ekologicky citlivé mokřady při pobřeží Louisiany poprvé zasáhla hustá ropa.
27. května - Americká vláda vydala půlroční moratorium na těžbu ropy v hloubkách větších než 150 metrů. Zároveň zpřísnila bezpečnostní podmínky pro těžbu v mělkém moři.
29. května - BP oznámila, že pokus o ucpání vrtu shora, který byl zahájen o tři dny dříve, se nezdařil.
1. června - Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že jeho úřad zahájil trestní vyšetřování okolností výbuchu na těžební plošině Deepwater Horizon.
2. června - BP zahájila další pokus o uzavření vrtu, při odřezávání části trubice se ale zasekla podmořská pila.
4. června - BP umístila na vrt kryt, který zachycoval část unikající ropy a odváděl ji do tankerů a spalovacích zařízení na hladině. Účinnost krytu se postupně zlepšovala, nikdy však neobsáhl veškerou ropu, která z vrtu proudila.
10. června - Britský premiér David Cameron řekl, že britská vláda je připravena pomoci BP při likvidaci skvrny.
15. června - Americký prezident Barack Obama přednesl svůj první projev přenášený živě z Oválné pracovny Bílého domu, týkal se ropné skvrny v Mexickém zálivu.
16. června - BP se dohodla s americkou vládou, že vytvoří fond na likvidaci následků skvrny. Firma se zavázala vložit do něj 20 miliard dolarů (392 miliard korun).
22. června - Soud v Louisianě zrušil moratorium na hlubokomořskou těžbu ropy. Vláda se proti rozsudku odvolala.
30. června - Hurikán Alex se pozvolna přesunul přes východní část Mexického zálivu. Rozbouřené moře narušilo práce na likvidaci ropné skvrny a nahnalo víc ropy k americkému pobřeží.
3. července - Začaly zkoušky speciálně upraveného obřího tankeru jménem Velryba (A Whale), který měl podle předpokladů odebírat z moře denně 500.000 barelů (79 milionů litrů) vody a odfiltrovat z ní ropu.
7. července - Testy potvrdily, že se chuchvalce ropy vyplavují i na pobřeží Texasu. Ropná havárie tak zasáhla všechny americké státy na pobřeží Mexického zálivu od Texasu po Floridu.
8. července - Odvolací soud potvrdil zrušení vládního moratoria na hlubokomořskou těžbu ropy.
12. července - Americká vláda zformulovala nové podmínky zákazu těžby ropy. Podle nich by se zastavila práce na hloubení nových vrtů, ale těžba by pokračovala v hlubokých i mělkých vodách.
12. července - BP instalovala na vrt nový kryt, který má být výrazně účinnější než původní zařízení.
15. července - Po uzavření ventilů na novém krytu poprvé od katastrofy neunikala do moře žádná ropa. BP zahájila zkoušku těsnosti zařízení.
18. července - Podle BP kryt na vrtu funguje. Společnost ho chce udržet zavřený, dokud nebude vyhlouben odlehčovací vrt, který by umožnil definitivně zastavit únik ropy do moře.
19. července - Zmocněnec vlády USA pro dohled nad ropnou havárií v Mexickém zálivu Thad Allen upozornil, že nedaleko místa, kde se podařilo utěsnit vývěr ropy z poškozeného vrtu, se možná objevila netěsnost. Mluvčí BP ale prohlásil, že o žádné trhlině nemá informace.
tak to už se Absurdistán tak rychle rozšířil za naše hranice do celého světa???