Německo má nového prezidenta, uspěl až ve 3. kole

Německým prezidentem byl ve středu zvolen vládní kandidát Christian Wulff. Dosavadní premiér spolkové země Dolní Sasko uspěl navzdory koaliční většině až ve třetím kole tajné volby. Jednapadesátiletý Wulff bude nejmladším prezidentem Spolkové republiky.
Dosavadní premiér spolkové země Dolní Sasko Wulff ve druhém kole dostal 615 hlasů, tedy o 15 více než v odpoledním prvním kole.
Ke zvolení v obou úvodních kolech bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny všech členů volitelského sboru složeného z 1244 německých poslanců a zástupců regionálních parlamentů, tedy nejméně 623 hlasů. Ve třetím kole zvítězí ten, kdo bude mít nejvíce odevzdaných hlasů.
Vládní koalice křesťanských demokratů (CDU/CSU) a liberálů (FDP) má ve volitelském shromáždění teoreticky 644 volitelů.
Neposlušní volitelé
Část jich pravděpodobně i ve druhém kolem hlasovala pro kandidáta opoziční sociální demokracie (SPD) a Zelených Joachima Gaucka, jenž si tentokrát připsal 490 hlasů (v prvním kole 499). Před dnešními volbami jich měl někdejší šéf úřadu pro dokumentaci aktivit východoněmecké komunistické tajné policie Stasi zajištěno asi o 20 méně.
"Z políčku pro Merkelovou se stala facka," konstatoval jeden z politických komentátorů zpravodajského kanálu N24. Někteří politologové předem označovali případné třetí kolo prezidentské volby za těžkou ránu pro koalici, která je již beztak oslabená spory. Mohlo by to podle některých hlasů vést až k rozpadu koalice.
Ze zbývajících dvou adeptů obdržela ve druhém kole 123 hlasů poslankyně postkomunistické Levice Lukrezia Jochimsenová (v předchozím kole 126). Pro krajně pravicového písničkáře Franka Rennickeho se vyslovili znovu tři volitelé.
Třetí kolo, ve kterém se o prezidentskou funkci opět mohou ucházet všichni čtyři kandidáti, by mělo začít kolem 18:00 SELČ a výsledky se čekají zhruba o dvě hodiny později.
Volba nového německého prezidenta se koná měsíc po nečekaném odstoupení Horsta Köhlera. Ten rezignoval kvůli kritice, jíž byl vystaven po svých výrocích, jimiž dal do souvislosti nasazení německé armády v Afghánistánu se zajišťováním hospodářských zájmů Německa.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.