Bouře Alex řádí dál: V úterý se změní v hurikán!

Ilustrační foto  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, rvs - 
28. června 2010
14:13

Lidé v Mexickém zálivu mají strach. Tropická bouře Alex si o víkendu ve Střední Americe vyžádala nejméně čtyři lidské životy a nyní směřuje k severovýchodnímu pobřeží Mexika. Nejpozději v úterý má podle meteorologů Alex zesílit na hurikán a v následujících dnech zasáhnout mexické státy Tamaulipas a Veracruz.

Je to už druhá krutá rána, která v posledních měsících Mexický záliv postihla. První je ropa, unikající po výbuchu ropné plošiny společnosti BP. Podle odborníků bouře nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro práce na odčerpávání ropy unikající z vrtu BP. Ovšem Alexovy vnější vichry by mohly ropnou skvrnu zahnat dále k vnitrozemí a práce ztížit.

Mexické úřady uzavřely kvůli silnému vlnobití a vichrům už o víkendu přístavy Dos Bocas a Cayo Arcas. Nicméně ropné plošiny v oblasti Campeche pracují a evakuace jejich personálu se nechystá, ačkoliv jsou stále v pohotovosti.


Hurikán Gustav na Kajmanských ostrovechHurikán Gustav na Kajmanských ostrovech | ČTK/AP

Takhle řádil hurikán Gustav na Kajmanských ostrovech.


Lijáky, které bouři doprovázejí, už v Belize a Guatemale vyvolaly záplavy a sesuvy půdy, které si zatím vyžádaly čtyři lidské životy, nicméně většina území Yucatánu zatím byla podobných pohrom ušetřena. První pojmenovaná bouře letošní hurikánové sezony v Atlantiku by však měla podle očekávání přinést na poloostrov Yucatán vydatné deště už v příštích dnech, spadnout by mělo nejméně deset až dvacet centimetrů srážek, v horských oblastech lze čekat až 38 centimetrů.

V Guatemale zahynuli dva muži, na něž sesuv půdy strhl obrovský kamenný blok. Další dva mrtvé hlásí Salvador, kde dva lidé utonuli v rozvodněných řekách. Úřady tam také evakuovaly pět stovek obyvatel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud