Britka (47) trpí ztrátou paměti: Probouzí se v roce 1994!

Ilustrační foto
Autor: INT, shp - 
12. června 2010
05:00

Každé ráno se Britka Michelle Philpots (47) probouzí vedle muže, který se ji snaží přesvědčit, že je její manžel. Každé ráno vstává Michelle s tím, že je rok 1994… Po dvou autohaváriích trpí ztrátou paměti, při které si nedokáže vytvářet nové vzpomínky. Den zahajuje tím, že vytáhne staré fotky, přečte si vzkazy, které má na lednici, a zjišťuje, kdo vlastně doopravdy je.

Když Michelle Ian (46) uklidní, že skutečně není cizí muž, ale její manžel, musí si žena prohlédnout všechny vzkazy a poznámky, jež si napsala a uložila do mobilu. Jinak je ztracená a neví, co má dělat.

Postupná ztráta paměti

Amnézii Michelle způsobila poranění mozku, která utrpěla při dvou autohaváriích v roce 1993. Postupně ztrácela paměť, takže musela opustit práci v advokátní kanceláři, protože jednoho dne začala kopírovat stejný dokument stále dokola.

Poslední vzpomínky, které si dokáže vybavit, jsou z roku 1994. Nyní pracuje Michelle jako dobrovolnice v charitativní organizaci města Spalding.

manžel ji drží nad vodou

Příběh ženy připomíná hollywoodský romantický film 50x a stále poprvé, ve kterém se snaží Adam Sandler dobýt srdce Drew Barrymore. Ta kvůli autohavárii trpí stejnou formou amnézie jako Michelle.

Tím, kdo Britku drží nad vodou, je její manžel. Dle něj je zaručeným receptem na jejich manželství trpělivost. „Znám ji 25 let a jsem šťastný, že jsem ji poznal před těmi haváriemi,“ říká Ian. Svatbu měli v roce 1997, tedy tři roky od doby, kdy se Michelle nevytvářejí nové vzpomínky. „Je to, jako bych žila stejný den stále dokola. Den po dni,“ uzavírá svůj příběh Michelle.


Co je anterográdní amnézie

Jde o specifickou formu amnézie, při které si není mozek schopen vštípit jakékoliv nové informace a zážitky. Tuto formu nemoci obvykle způsobuje zranění hlavy, konkrétně části mozku zvané hipokampus. Ta uchovává krátkodobou paměť a důležitou roli hraje při prostorové informaci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ales1 ( 12. června 2010 08:54 )

ty to máš ale z chlastu

zlymikes ( 12. června 2010 05:55 )

sice se momentálně probouzím v roce 2010,ale jaksi si nepamatuji doby,kdy jsem se měl podstatně lépe,politici nelhali,kapitál mě neokrádal a já se místo starostí radoval ze života.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud