Unikátní operace: Znetvořenému muži vyměnili celý obličej!

Autor: INT, ČTK, val - 
26. dubna 2010
13:10

VIDEO: Další průlom v medicíně!  Španělským lékařům se jako prvním na světě podařilo provést unikátní zákrok - kompletní transplantaci obličeje. Pacientem byl muž, který měl po dopravní nehodě zcela zdeformovanou tvář a nemohl dýchat, polykat ani pořádně mluvit.

Španělským lékařům se jako prvním na světě podařilo provést kompletní transplantaci obličeje muže, který měl po dopravní nehodě zcela zdeformovanou tvář.

Unikátní zákrok trvající 22 hodin provedl tým asi třiceti specialistů. Pacient, který pět let nemohl pořádně dýchat, polykat a normálně mluvit, dostal nejen novou svalovou tkáň, kůži, nos a rty, ale i novou čelist, zuby, patro a lícní kosti.

Předtím podstoupil pacient devět operací na různých částech obličeje, ale bez valného výsledku. Proto se lékaři nakonec odhodlali k úplné rekonstrukci tváře.

Přestože lékaři použili z valné části tkáň od anonymního mrtvého dárce, dali si záležet na tom, aby operovaný se co nejvíce podobal sám sobě před osudnou havárií.

Ve světě se již uskutečnilo 11 částečných transplanatcí tváře poté, co první takovou operaci úspěšně provedli Francouzi v roce 2005 na ženě, kterou vážně zranil pes. Další zákroky se pak uskutečnily například v USA, v Číně i ve Španělsku.

Průběh změn operované tváře detailně ukazuje počítačová animace:

Video Průlom v medicíně: Poprvé v historii byla dokončena transpalntace celého obličeje. - Youtube.com

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud