Kubánský 'vězeň svědomí' zemřel hlady

Politický vězeň, Kubánec Orgando Zapata (†42), který dva měsíce držel hladovku, zemřel na její následky v havanské nemocnici.
Zapata držel hladovku na protest proti podmínkám svého vězení. Od počátku 70. let je to první politický vězeň, který na Kubě zemřel během věznění.
Vězeň svědomí
Zapata, kterého mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International označila za "vězně svědomí", byl před týdnem převezen do nemocnice poté, co se jeho zdravotní stav vážně zhoršil.
"Je to velká tragédie pro jeho rodinu a velmi špatná zpráva pro všechny organizace na obranu lidských práv a také pro vládu, která musí zaplatit za tuto smrt politickou cenu," řekl Elizardo Sánchez, šéf komise, která je sice ilegální, ale kubánskou vládou tolerovaná.
"Je to úmyslná vražda," řekl Sánchez a obvinil vládu, že vězni poskytla lékařskou péči příliš pozdě.
Vězeň svědomí, Kubánec Orlando Zapata, zemřel na následky dvouměsíční hladovky | AFP
18letý žalář za rušení veřejného pořádku
Orlando Zapata, člen nelegální organizace civilní obrany, byl odsouzen v roce 2003 k 18 letům vězení za "rušení veřejného pořádku", jak zní oficiální zdůvodnění.
Výbor v komuniké předaném minulý týden zahraničním novinářům v Havaně uvedl, že situace v zemi v oblasti lidských práv a svobod se loni nijak nezlepšila a za mřížemi je stále 201 odpůrců režimu. Amnesty International považuje 65 z nich za "vězně svědomí".
Reformy na Kubě v nedohlednu
Komise v dokumentu upozornila, že nic nenasvědčuje tomu, že by nynější vládcové byli ochotni zahájit právní, hospodářské a politické reformy, které země potřebuje. Žádala bezpodmínečné propuštění politických vězňů, skoncování s útlakem disidentů a také uspořádání svobodných pluralistických voleb
V čele Kuby stojí od roku 2006 Raúl Castro, mladší bratr vůdce kubánské revoluce Fidela Castra, který se z vedení státu stáhl ze zdravotních důvodů. S Raúlem Castrem se zpočátku spojovaly opatrné naděje na aspoň dílčí uvolnění poměrů.