Raketa vynesla do vesmíru 23 tisíc vzkazů mrtvých

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
30. 11. 2009
14:31

Dva nadšenci z Nového Zélandu vstoupili do dějin.  Z ostrova Great Mercury odstartovali šest metrů dlouhou raketu Atea-1, v které bylo údajně 23 tisíc vzkazů zemřelým od lidí z celého světa.

Šest metrů dlouhá suborbitální raketa Atea-1 odstartovala z ostrova Great Mercury na severu země, vystoupala do výšky 120 kilometrů a poté se podle plánu zřítila do Pacifiku.

Za kosmickým programem stojí dva novozélanďané Peter Beck a Mark Rocket (Raketa), který si kvůli své vášni pozměnil jméno. Na palubě prý bylo na 23.000 vzkazů zemřelým od lidí z celého světa.

Dvojice, která před třemi lety založila společnost Rocket Lab, počítá s dalšími starty. Chtějí rovněž nabídnout cenovou alternativu současným raketám.

Dvoustupňová Atea-1 dokáže podle webu Rocket Lab s dvoukilogramovým nákladem vystoupat do maximální výšky 120 kilometrů. Její nástupkyně Atea-2 bude mít dostupnost více než dvojnásobnou a bude moci nést náklad o váze až 70 kilogramů.

Při suborbitálním kosmickém letu stroj nedosáhne oběžné dráhy kolem Země, překoná ovšem takzvanou Kármánovu linii, která ve výšce 100 kilometrů nad zemských povrchem určuje hranici mezi atmosférou a vesmírným prostorem.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa