SMS z 11. září 2001: Přečtěte si, co si lidé psali!

Autor: ČTK, val - 
26. listopadu 2009
14:15

Na internetové stránce Wikileaks najdete rozsáhlé záznamy údajně obsahující textové zprávy, které si v době teroristického útoku na Spojené státy 11. září 2001 posílali američtí státní zaměstnanci, policisté i očití svědci událostí!

Web zprávy zveřejňuje ve stejném pořadí, jak byly odesílány 11. září. Celkem jde o více než půl milionu zpráv. "Záznamy pokrývají období 24 hodin kolem útoků na New York a Washington 11. září 2001," uvedla stránka Wikileaks. Při útocích tehdy zemřely asi 3000 lidí.

"Archiv je zcela objektivním záznamem určujícího okamžiku naší doby. Doufáme, že jeho vstup do historických záznamů povede k podrobnému pochopení, jak tato událost vedla ke smrti, oportunismu a válce," stojí dále na webové stránce.

Odborníci se domnívají, že jde skutečně o zprávy z osudného dne, úřady to zatím nekomentovaly.


Co si lidé například psali

- Na CNN mluví o tom, že do dvojčat narazilo letadlo
- Došlo k nějaké explozi ve WTC. Možná budu mít problém se dostat do metra.
- Oheň!!!
- Zavolej mi, ať vím, že jsi v pořádku
- Vyvaruj se centra. Letadlo právě sestřelilo jednu z věží WTC
- Obrovská exploze zatřásla s jednou věží WTC, druhá je v plamenech
- Teroristi zaútočili na WTC v New Yorku. 2 letadla narazila do budov, 1 uneslo lidi. Strašný! ahoj máma- Ve Světovém obchodním centru vybuchla bomba. Prosím, zastavte se rychle za Mikem Bradym a řekněte, jak na tom jste a dejte nám vědět, když budete cokoli potřebovat.
- Tady Myrna, nebudu mít klid, dokud nebudeš doma, spadla už druhá věž, nechci ti volat každou minutu. Prosím tě, přijeď domů.
- Jestli se teď nedíváš na zprávy, tak bys měl.
- Jsi v pohodě? Zavolej mi...Ellen
.- Naši budovu evakuovali, jdu k Susan, její číslo je 212-472-5426. Miluju tě. Mosty a tunely jsou uzavřené i všechna letiště, takže dneska neodletím.
- Anthony mluvil s Alem v centru. Snažíme se mezi budovami udělat mosty a zajistit průchod.
- Přesměrovali jsme prezidentův let, nevrátí se do Washingtonu, ale nevím, kam pojede.


Archiv obsahuje celou řadu banálních zpráv, ve kterých se třeba někdo svého partnera ptá, zda vypnul žehličku, ale i zprávy od zoufalých lidí, kteří po útocích píší někomu blízkému, aby jim okamžitě zavolal. Jen několik minut po nárazu prvního letadla do Světového obchodního centra pak například odešla následující textová zpráva: "Do dvojčat narazilo letadlo. Je to vážně špatné ... BR."

Jde tak prý například o zaměstnance amerického ministerstva obrany, newyorské policie či FBI. Záznamy ale pocházejí i z počítačů, které odesílaly zprávy o technických chybách v investičních bankách sídlících ve Světovém obchodním centru, do jehož budov narazili teroristé unesenými letadly.


Stránka Wikileaks

- založili ji prý čínští disidenti, ale i matematici a technici začínajících firem z USA, Tchajwanu, Evropy, Austrálie a jižní Afriky, již v minulosti zveřejnila řadu autentických dokumentů.

- ve své databázi jich má už přes 1,2 milionu. V minulosti zveřejnila například e-maily kandidátky na viceprezidentku Spojených států Sarah Palinové, americký protokol pro zacházení s vězni na základně Guantánamo, ale stojí prý například i za nedávným zveřejněním e-mailů zastánců teorie globálního oteplování, které ukazují jejich vědecká pochybení.


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud