Amputoval si nohu! A tak si zachránil život

Ramlan se už zotavuje v nemocnici. O nohu přišel, ale život si zachránil...  (Autor: Reuters)
Autor: INT, vk, han - 
11. října 2009
04:01

Když začaly otřesy, byl Ramlan (18) právě na stavbě. Budova se na něj zřítila. Uvízl v sutinách a nemohl se hnout. Aby si zachránil život, amputoval si nohu. A přežil...

Zemětřesení si dosud v Indonésii vyžádalo více než 700 životů.
Ramlan, který pracuje jako pomocný dělník na stavbě, nestačil ani zareagovat a budova se sesula k zemi. Otřesy měly sílu téměř osm stupňů Richterovy škály. Zůstal zaklíněn v sutinách. Respektive jeho noha. Nemohl se hnout. Poté, co překonal počáteční šok, uvědomil si, že jediná možnost, jak se dostat ven a zachránit si život, je amputace nohy.

Vedle sebe našel motyčku. Byla ale příliš tupá na to, aby mu přesekla kost. Když už nemohl nesnesitelné bolesti vydržet, pomohl mu kamarád, který ho mezitím našel a nohu mu oddělil pilkou na dřevo.

„Ramlanovo jednání bylo zcela mimořádné, statečnost a odhodlání, s nímž se rozhodl k amputaci, je zcela neobyčejné. Se stejnou odvahou si počínalo i mnoho dalších lidí, kteří se museli rozhodovat mezi bolestí a smrtí. Jen díky tomu však jako zázrakem přežili,“ řekl jeden ze záchranářů.

Zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály zasáhlo indonéskou provincii Západní Sumatru 30. září. Od té doby stále narůstá počet mrtvých, které záchranáři vyhrabávají z trosek. Konečný počet se odhaduje na tři tisíce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud