Prezidentské volby v Litvě, vyhraje žena?

Dalia Grybauskaiteová
Autor: ČTK, tez  - 
17. května 2009
09:20

V Litvě v neděli začalo první kolo prezidentských voleb. Jasnou favoritkou je podle předvolebních průzkumů dosavadní eurokomisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaiteová, která tak má šanci být vůbec první ženou v čele této pobaltské republiky, jež se potýká s vážnými dopady ekonomické krize.

Třiapadesátiletá bývalá ministryně financí kandiduje jako nezávislá, má ale podporu vládních konzervativců. Podle průzkumů má Grybauskaiteová s pověstí "železné lady" šanci získat přes 50 procent hlasů, tedy zvítězit již v prvním kole.

O prezidentské křeslo se uchází celkem sedm kandidátů. Z dalších mají největší podporu sociální demokrat Algirdas Butkevičius a Kazimiera Prunskienéová, která v roce 1990 jako premiérka tehdy ještě svazové republiky zahájila proces uvolňování Litvy od Sovětského svazu. Oba však za eurokomisařkou v průzkumech silně zaostávají.

Volby se konají v obtížné ekonomické situaci, do níž se země dostala v důsledku globální ekonomické krize. Vysoká podpora, kterou Grybauskaiteová má, nasvědčuje podle komentářů tomu, že Litevci už přestali věřit v zázračné záchranné balíčky a podpůrné programy, které favoritka voleb v minulosti kritizovala, a chtějí zásadnější změny politiky.

Volební místnosti se otevřely 06:00 SELČ a zavřou se v 19:00 SELČ. První výsledky se očekávají do dvou hodiny po skončení prvního kola, v němž má možnost hlasovat přes 2,6 milionu voličů. Pokud žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent hlasů, uskuteční se druhé kolo 7. června.

Dosavadní litevský prezident, dvaaosmdesátiletý Valdas Adamkus, již funkci vykonával po dvě období po sobě a potřetí být zvolen nemůže.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud