Dvojice neonacistů chtěla zavraždit Obamu

Autor: ČTK, hlo - 
28. října 2008
17:52

AKTUALIZOVÁNO: Dvojice neonacistů z amerického státu Tennessee chtěla v bílých kápích a kuklách spáchat atentát na prezidentského kandidáta Obamu.

Američtí vládní agenti oznámili, že ve státě Tennessee zmařili spiknutí dvojice skinheadů, jehož cílem bylo zavraždit prezidentského kandidáta Baracka Obamu a 88 dalších černochů.

Dvacetiletý Daniel Cowart a o dva roky mladší Paul Schlesselman chtěli uskutečnit šílenou jízdu. Během měli v plánu přiblížit se autem co nejblíže k Obamovi a vystřílet smrtící dávky ze zbraní. Obléci se chtěli do bílých kápí a kukel.

Cowart podle slov jednoho ze sousedů z venkovského městečka Bells, kde žije, vyrůstal v pohodlném, spořádaném prostředí a neměl pověst výtržníka. Schlesselmana zase žena, která pracuje s jeho adoptivním otcem, popsala jako "problémové" dítě.

Při zatýkání agenti zabavili oběma mužům pušku, brokovnici a tři pistole. Oba jsou ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Jsou obviněni z nedovoleného držení zbraní, ze spiknutí s cílem ukrást střelné zbraně a z ohrožení prezidentského kandidáta. Vyšetřování pokračuje a je možné, že proti nim budou vznesena ještě další obvinění.

Z dokumentů, které má k dispozici soud, nicméně vyplývá, že jejich akce nebyla v pokročilém stádiu příprav, ani nebyla nijak promyšlená.

Dějištěm masakru černochů se měla stát jedna nejmenovaná střední škola v Tennessee, navštěvovaná převážně studenty tmavé pleti. Zatčení muži chtěli nejprve vyloupit sklad zbraní a pak zaútočit. Ze zmíněných 88 černochů mělo být 14 podřezáno a ostatní zastřeleni, uvedla agentura AP.

Podle jejích původních informací mělo být obětí - kromě Obamy - 102, z nichž 88 mělo být zastřeleno a 14 podřezáno. Podle AP mají obě čísla pro stoupence bílé nadvlády v USA symbolický význam. Dvě osmičky znamenají "H" jako osmé písmeno abecedy a skrývá se za nimi nacistický pozdrav Heil Hitler, čtrnácka označuje počet anglických slov věty, která je přičítána jednomu vyznavači teorie nadvlády bílých a která v překladu znamená "Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti".

Daniel CowartDaniel Cowart | ČTK/AP

Doba plánovaného útoku nebyla upřesněna. Obama, syn černocha a bělošky, se podle jejich plánů měl stát jejich poslední obětí.

Již 4. listopadu se konají v USA prezidentské volby. Barack Obama má podle průzkumů před republikánským kandidátem Johnem McCainem mírný náskok.

Další videa
Články odjinud