Udělí Klaus prokurátorce Brožové-Polednové milost?

Brožová-Polednová
Autor: ČTK - 
19. 9. 2008
11:14

 

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká žádá po Klausovi milost pro Ludmilu Brožovou-Polednovou - prokurátorku z procesu s Miladou Horákovou.

Bývalá prokurátorka, které je 86 let, má jít za účast na justiční vraždě na šest let do vězení. Rozhodli o tom minulý týden při odvolacím jednání soudci vrchního soudu.

Žádost o milost Vesecká vysvětlila především humanitárními důvody. "Nechci, aby se současná justice chovala podobně jako ta v padesátých letech a posílala takto staré lidi do vězení," uvedla Vesecká.

Celou kauzu však vrátila do hry právě Vesecká. Vrchní soud proces původně zastavil s tím, že je trestný čin již promlčený. Proti rozhodnutí se ale nejvyšší státní zástupkyně postavila a trvala na potrestání bývalé prokurátorky. Nejvyšší soud jí dal za pravdu.

Renata Vesecká uvedla, že žádá prezidenta o prominutí uloženého výkonu trestu pro Brožovou-Polednovou, v žádném případě o jakékoliv vyvinění někdejší prokurátorky. "U těchto takzvaných starých zločinů jde zejména o morální rovinu. Mým cílem vždy bylo a je právě jasné pojmenování viníků, nikoliv to, aby tito lidé seděli ve vězení," dodala nejvyšší státní zástupkyně.

(Více o celém případu čtěte zde.)

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa