Dr. Brožová-Polednová: 6 let ve vězení?!

Ludmila Brožová-Polednová před soudem (9. září 2008)
Ludmila Brožová-Polednová před soudem (9. září 2008)  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, kol - 
9. září 2008
13:20

AKTUALIZOVÁNO: Ludmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, má jít za účast na justiční vraždě na šest let do věznice.

Rozhodli o tom v úterý při odvolacím jednání soudci vrchního soudu, kteří mimořádně zasedali v Plzni. Podle vrchních soudců pražský městský soud, který původně bývalou prokurátorku odsoudil k osmi rokům vězení, postupoval správně. Bylo prokázáno, že o vině i trestu Horákové bylo rozhodnuto ještě před hlavním líčením. Účast Brožové-Polednové byla podle vrchního soudu nesporná.


Téměř sedmaosmdesátiletá žena, jež dosud na žádná jednání nechodila, se dnes v jednací síní krajského soudu objevila.


Bývalá prokurátorka Brožová - Polednová přijela k odvolacímu řízení taxikem. Bývalá prokurátorka Brožová - Polednová přijela k odvolacímu řízení taxikem. | čtk

Ludmila Brožová - Polednová (87), 9. září 2008


O vině ženy, která ve svých 29 letech poslala za údajnou velezradu a vyzvědačství na smrt právničku a demokratickou političku, rozhodli soudci vrchního soudu. Brožové-Polednové vyšli vstříc a přijeli kvůli ní do Plzně, kde žije. Podle Jana Fořta, mluvčího vrchního soudu, je tento postup nestandardní a stává se minimálně.

"Doktorka Polednová je na tom zdravotně dost špatně, neúčast u posledního jednání v Praze odůvodnila tím, že jí cesta dělá problémy," řekl novinářům. Odhadl, že jednání potrvá dvě až tři hodiny, což ve výsledku byla pravda.


Brožová-Polednová přijela k budově soudu taxíkem. Již od příjezdu byla centrem zájmu desítek novinářů, fotografů a kameramanů. Shrbené ženě s hůlkou byl zájem nepříjemný. "Oni mě uženou dřív než dostanu rozsudek," postěžovala si svému advokátovi.


Ludmila Brožová-Polednová před soudem (9. září 2008) Ludmila Brožová-Polednová před soudem (9. září 2008) | ČTK

Ludmila Brožová-Polednová před soudem (9. září 2008)


Odvolací senát se případem zabýval už podruhé

Brožová-Polednová byla vloni v listopadu městským soudem v Praze odsouzena za podíl na vraždě v zinscenovaném procesu s Horákovou a skupinou dalších lidí k osmi letům vězení. Vrchní soud však ženu v únoru obžaloby zprostil. Nejvyšší soud následně verdikt na základě dovolání nejvyšší státní zástupkyně zrušil a nařídil vrchnímu soudu jednat znovu. Podle něj měla Brožová-Polednová v roce 1950 aktivní podíl na odsouzení Horákové, proto její čin dosud nemůže být promlčen, jak tvrdil ve svém odůvodnění vrchní soud.

Jak řekla Brožová-Polednová letos v červnu, nemá výčitky svědomí. Podle svých slov nemohla vykonstruovaný proces s Horákovou zvrátit, ale je rozhodnuta verdikt soudu přijmout a jít do vězení. V době procesu, v roce Za sebou prý měla jen rok právnické školy pro pracující a studovala právnickou fakultu.


Události okolo stíhání žalobkyně z procesu s Miladou Horákovou

Výběr událostí okolo trestní kauzy Ludmily Brožové-Polednové, někdejší prokurátorky v procesu s Miladou Horákovou:

  • 8. června 1950 - Ve vykonstruovaném procesu byla k trestu smrti odsouzena za údajnou velezradu a vyzvědačství někdejší národněsocialistická politička Milada Horáková. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí, většinou představitelů nekomunistických stran, tři z nich rovněž k trestu smrti.
  • 27. června 1950 - Horáková a další tři odsouzení byli popraveni.
  • 30. července 1968 - Prezidium Nejvyššího soudu zrušilo odsuzující verdikty nad Horákovou a ostatními. Soud současně uložil prokuratuře, aby věc došetřila a znovu rozhodla. Vzhledem k pozdějšímu období takzvané normalizace se však prokuratura vrátila k případu až po roce 1989.
  • 29. června 1990 - Generální prokurátor ČR zastavil trestní stíhání všech obžalovaných v procesu s Horákovou s tím, že je nepochybné, že se nestaly skutky, pro které bylo vedeno. Verdikt znamenal i jejich plnou trestněprávní rehabilitaci.
  • Únor 2003 - Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) navrhl podat obžalobu na Milana Moučku (81), někdejšího vedoucího vyšetřovatelů Státní bezpečnosti (StB) v procesu s Horákovou. ÚDV jej vinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Skupina StB, jíž Moučka velel, měla dle ÚDV týráním donutit obviněné k doznání. Státní zastupitelství ale stíhání zastavilo, s tím, že na Moučkův případ se vztahuje amnestie prezidenta republiky z roku 1960.
  • 2. května 2007 - ÚDV navrhl obžalovat za účast na procesu bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou. Polednová byla jedním ze žalobců, kteří se podíleli na odsouzení Horákové. Podle mluvčího ÚDV Jana Srba byla mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu.
  • 27. července 2007 - Státní zástupce podal na Brožovou-Polednovou obžalobu ze spolupachatelství na vraždě. Podle obžaloby se Polednová zúčastnila jasně zmanipulovaného procesu, i když věděla, že o vině a trestu pro nepřátele tehdejšího komunistického režimu se již rozhodlo mimo soudní síň.
  • 16. října 2007 - U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení v kauze. Polednová se k soudu nedostavila kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu, ale požádala, aby se jednání konalo v její nepřítomnosti. Polednová byla obžalována ze spolupachatelství na vraždě, trestní sazba je 12 až 15 let.
  • 18. října 2007 - Žalobce navrhl udělit Polednové vzhledem k jejímu věku a podílu na tehdejším procesu trest pěti let vězení. Obhájce navrhl zprostit ji obžaloby, podle něho neměla dostačující právní průpravu a nemohla rozhodování ovlivnit.
  • 1. listopadu 2007 - Městský soud v Praze odsoudil Brožovou-Polednovou k osmiletému nepodmíněnému trestu za spolupachatelství na vraždě. Její obhájkyně se poté odvolala.
  • 4. února 2008 - Vrchní soud v Praze zrušil původní rozsudek Městského soudu v Praze a stíhání Brožové-Polednové zastavil kvůli promlčení skutku. Podle vrchního soudu nebyla role bývalé prokurátorky Brožové-Polednové v procesu s Miladou Horákovou natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu.
  • 7. března 2008 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podala dovolání v kauze Brožové-Polednové. Dle mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství nesouhlasila Vesecká se závěry pražského vrchního soudu o promlčení trestního stíhání.
  • 4. června 2008 - Nejvyšší soud (NS) na základě dovolání rozhodl, že Vrchní soud v Praze musí kauzu Brožové-Polednové znovu projednat. Podle NS měla Brožová-Polednová aktivní podíl na odsouzení Horákové, proto její čin dosud nemůže být promlčen.
  • 11. srpna 2008 - Ústavní soud odmítl stížnost Brožové-Polednové proti pokračování procesu. Bývalá prokurátorka neúspěšně napadla rozhodnutí NS, který ji poslal zpět k vrchnímu soudu.
  • 9. září 2008 - Vrchní soud při odvolacím jednání v Plzni rozhodl, že Brožová-Polednová (86) má jít za účast na justiční vraždě na šest let do věznice.

 

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání