Záměna dětí: Soudce rodiče neusmířil

Zaměněné holčičky  (Autor: abl)
Autor: Ondřej Požár - 
10. září 2008
10:38

AKTUALIZOVÁNO: Krajský soud v Brně začal ve středu rozhodovat o žalobě, jež na nemocnici v Třebíči podaly rodiny zaměněných holčiček Veroniky a Nikoly.

Děvčátka vyměnila zdravotní sestra krátce po porodu 9.prosince 2006. Téměř rok žily holčičky u jiných rodin a byla odhalena až loni na podzim. Rodiny teď po špitálu požadují celkem 12 miliónů korun odškodného.

Holčičky se loni v prosinci vrátily k biologickým rodičů. Nikola, která téměř do svých prvních narozenin žila u Libora Brože a Jaroslavy Trojanové, je nyní ve své rodině Jana a Jaroslavy Čermákových v Přibyslavicích, Veronika naopak odešla k rodičům do Jabloňova. Rodiny nesly odchod dítěte, o něž se rok staraly, velmi těžce.

Nemocnice jim nabídla odškodnění nejvýše 600 000 korun, tedy 300 tisíc pro každou rodinu. Na této nabídce trval právník špitálu i při středečním jednání u soudu. "Tato nabídka je velmi velkorysá," míní advokát nemocnice. Na začátku středečního jednání se totiž soudce Michal Ryška pokusil obě znepřátelené strany usmířit. Jeho snaha byla ale marná! Právní zástupce obou rodin Igor Veleba přitom vyjádřil ochotu jít pod původně požadovanou sumu 12 milionů korun.

Soudce totiž čtením jiných rozsudků, kterými jiné soudy přiznaly milionové odškodnění za smrt či fatální poškození zdraví, naznačil snížení žalované částky 12 milionů korun. Podle znaleckých posudků původně právník obou rodičovských párů vyčíslil škodu na tři milióny pro každou z matek, dva milióny pro otce a milión pro děvčátka, která si ve věku deseti měsíců musela zvykat na nové rodiny. Rodiče už dříve dostali sto tisíc korun od kraje Vysočina jako náhradu výdajů, které se záměnou měli.

Záměna dětí se prokázala poté, co Libor Broža nechal udělat testy DNA. Ty prokázaly, že není otcem Nikoly. Ovšem při následném řízení u žďárského okresního soudu se ukázalo, že ani jeho družka Jaroslava Trojanová není matkou holčičky! A při vyšetřování v nemocnici se pak prokázalo, že Čermákovi nejsou biologickými rodiči Veroniky. Ve finále se zjistilo, že došlo k záměně holčiček hned po porodu. Výměnu Nikolky a Verunky vyšetřovala i policie. Případ ale odložila s tím, že došlo k omylu a skutek ani přestupek nikdo nespáchal úmyslně. Nemocnice pak z funkce odvolala primáře porodnického oddělení Jana Kozáka.

Jednání o odškodnění po neúspěšném pokusu soudce o smír pokračuje vystoupením právníka obou rodičovských párů, který vznáší obsáhlou žalobu. V ní popisuje celý vývoj případu a sled událostí, které měly nepříznivý vliv na duševní stav zejména obou matek zaměněných děvčátek. Na jeho návrhy bude reagovat právní zástupce třebíčské nemocnice. Poté by měly následovat výslechy rodičů a švagra Libora Broži Milana Smejkala. Očekává se přitom, že se středeční jednání protáhne do odpoledních hodin a soudce Michal Ryška určitě proces o odškodnění odročí. "Dokazování bude hodně složité," zdůraznil soudce, který je specialistou právě na spory na ochranu osobnosti.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud