Vychovatel dovolil delikventům hajlovat

Ilustrační foto  (Autor: Archív)
Autor: ČTK, rvs - 
28. července 2008
15:56

Z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka byl obviněn vychovatel (26) z ústavu pro chlapce s nařízenou ochrannou výchovou.

Policejní mluvčí Tereza Neubauerová řekla, že vychovatel půjčoval chlapcům zbraně, umožnil jim nosit oděvy s nacistickými symboly a povolil jim hajlovat. Nyní mu hrozí až pětiletý trest.

Vyšetřování trvalo přibližně jeden měsíc. "Podle našich informací je stále zaměstnancem ústavu, i když je momentálně na dovolené. Vedení ústavu chtělo celou záležitost ututlat," prohlásila Neubauerová.

Ministerstvo školství, které ústav zřizuje, prostřednictvím Heleny Müllerové z tiskového odboru uvedlo, že k případu nemá informace ani telefonní spojení na vedení ústavu.

Policisté případ vyšetřovali od konce června na základě poznatků vlastního kriminalisty. "Vychovatel nejméně čtyřem chovancům zapůjčil svoje legálně držené zbraně, jednu ráže 9 milimetrů a jednu dlouhou malorážku. Uspořádal pro ně nepovolený střelecký výcvik a umožnil jim nosit oděv s nacistickým symbolem, používání fašistického pozdravu a simulaci popravy. Svěřence při tom dokonce fotografoval," upřesnila Neubauerová.

Vidnavský ústav má paradoxně vychovávat odsouzenou mládež k řádnému stylu života. V minulosti ale jeho chovanci prosluli útoky na vychovatele a útěky z ústavu.

 

Skinhead v nacistické uniformě spáchal vraždu. Byl usvědčen díky záběrům z průmyslové kamery. Více zde.

Video o útoku neonacistů najdete zde.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud