Skinheadi potáhnou Svitavami

Autor: ČTK - 
22. července 2008
15:15

V sobotu se uskuteční ve Svitavech protestní pochod zastánců a kamarádů skinheada Vlastimila Pechance, který byl odsouzen před pěti lety za rasově motivovanou vraždu. Na pořádek bude dohlížet policie.

Policii budou pomáhat i městští strážníci. Ohlášeno je zhruba 200 účastníků, tedy přibližně stejný počet lidí, který prošel Svitavami loni.

"My si nemyslíme, že by mělo dojít k nějakému narušení veřejného pořádku. Je to poklidný průvod, na který má každý právo. Vzhledem k tomu, jak to probíhalo v minulých letech, nevidím důvod mít nějaké extrémní zabezpečení," uvedl ředitel svitavské policie Brandejs.

Pochod se koná ve Svitavách potřetí a obě předešlé akce se obešly bez slovních i tělesných potyček. V průvodu byli zejména příznivci hnutí skinheads. Pochod začne ve 14hodin na vlakovém nádraží a skončí na stejném místě. Na náměstí Míru přednesou účastníci projevy.

Letošní pochod bude zhruba o třetinu kratší a podle mluvčího města Kamila Vařeky se vyhne místům, kde skin Pechanec v roce 2001 třicetiletého Roma Otu Absolona dvakrát bodl do břicha a ten na následky zranění zemřel. Soud pak v roce 2003 poslal skina za rasově motivovanou vraždu na 17 let do vězení. Pochodem chtějí jeho zastánci upozornit na údajné justiční pochybení a dosáhnout obnovy procesu.

(Jak vzpomínka na Pechance probíhala v minulých letech? Čtěte zde!)

Další videa
Články odjinud